چگونه از خودماساژی برای آرامش در بارداری استفاده کنیم!؟

خودماساژی در بارداری

0 30

خودماساژی کاری است که ما بدون اینکه خودمان بدانیم، در لحظات استرس و خستگی، به شکل ناخودآگاه آن را انجام می دهیم. مثلاً هنگام خستگی و فشار در ناحیه سر، به پیشانی مان دست می کشیم، یا پس از راه رفتن زیاد می نشینیم و به طور ناخودآگاه زانوها و پاهایمان را ماساژ می دهیم، یا اینکه اطراف گردن مان را پس از وارد شدن فشار روی آن، می مالیم. همه ما در این وقت ها در حال انجام خودماساژی هستیم. در هر زمانی می توان ماساژور خود بود و فقط یادگیری چندین روش و تکنیک ساده خودماساژی، می تواند کاری کند که به سرعت در بدن و ذهن مان آرامش را به جریان دربیاوریم.

اثر ماساژ درمانی چه با دستان شفابخش ماساژور و چه توسط خودمان، به اندازه ای قدرتمند است که پس از یک بار انجام دادن آن، دوست داریم هر روز آن را تجربه کنیم.

برای انجام یک ماساژ مؤثر، باید اول از همه چند اصل مهم را رعایت کنید. انجام این اصول باعث تجربه بهتری از خودماساژی خواهد شد:

۱.به احساس تنش در بدنتان آگاه شوید.

ابتدا باید احساس تنش را در بدنتان بفهمید و به آن آگاه شوید. آگاهی از تنش و سعی در صمیمی شدن با آن، به مغزتان پیامی حاکی از صمیمیت داشتن با این احساس تنش می فرستد و از به وجود آمدن واکنش استرسی بدن در برابر ماساژ جلوگیری می کند.

برای اینکه آرامش را به سرعت تجربه کنید از این مقاله هم می توانید کمک بگیرید.

۲.بدون عجله و با آرامش کافی ماساژ را شروع کنید.

در ذهن تان زمان مناسبی را به این کار اختصاص دهید. با فکر به این که باید ماساژ را به سرعت انجام دهید و به سراغ کارهای دیگرتان بروید، فقط تنش بیشتری را تجربه می کنید. پس بهتر است به خودتان بگویید: “من با انجام خودماساژی، انرژی و آرامشی را به دست می آورم که می توانم کارهای دیگرم را با دقت و به شکل متمرکزتری انجام دهم”.

۳.در طول خودماساژی، نفس های عمیق بکشید.

نفس عمیق باعث جاری شدن اکسیژن بیشتری در رگ های شما شده و حس عمیق آرامش را به همراه می آورد. رعایت اصول درست تنفس قبل از انجام خودماساژی، شروع احساس خلسه و بی خیالی است.

نفس عمیق

۴.از میزان فشار مناسبی استفاده کنید.

با رعایت و اِعمال فشار مناسب، خود ماساژی را به کاری لذتبخش تبدیل کنید. اگر میزان فشار برای تان دردناک است، فشار را کم تر کنید یا قبل از ماساژ ابتدا آن ناحیه را کمی کشش بدهید. مثلاً اگر شانه هایتان منقبض شده است، ابتدا آن را کمی حرکت دهید و بعد شروع به ماساژ دادن کنید.

در این مقاله نی نی مگ با تکنیک های مرحله به مرحله آشنا می شویم که با انجام آنها می توانیم قسمت هایی از بدن را که به طور معمول در هنگام استرس دچار گرفتگی می شوند، ماساژ بدهیم و دوران بارداری آرامی را تجربه کنیم.

 

ماساژ عضلات دست

ماساژ عضلات دست

ابتدا کف دستتان را با مقداری لوسیون یا عصاره گیاه آرامبخشی مثل اسطوخودوس آغشته کنید، بالشی را روی ران هایتان قرار دهید. سپس به ترتیب این مراحل را انجام دهید:

مرحله اول: ابتدا با ماساژ دست چپ شروع می کنیم. کف دست چپ را روی بالش قرار داده و با دست راست، پشت دست چپ را از قسمت مچ تا انگشتان به صورت خطی ماساژ دهید. سپس از مچ به سمت آرنج حرکت کنید. حالا دستهایتان را تغییر  دهید.

مرحله دوم: با انگشت شست و سبابه دست راست، دو طرف هر انگشت دست چپ را گرفته، از ابتدا تا انتهای آن به صورت خطی و با اندکی فشار بکشید. سپس با حرکاتی منقطع بخش به بخش آن را فشار دهید. حالا فاصله بین انگشتان را بمالید.

مرحله سوم : در حالی که پشت دست چپ تان روی بالش قرار دارد، با شست دست راست کف دست چپ را با حرکت های دورانی و فشار بیشتر ماساژ دهید. سپس این کار را با فشار کمتر روی مچ دست انجام دهید. حالا این حرکات را روی کف و مچ دست راست تکرار کنید.

مرحله چهارم: در حالی که دست چپ تان روی بالش قرار دارد، دست چپ تان را در دست راست گرفته، بخش به بخش از ابتدای آرنج شروع کنید و دست چپ را با اندکی فشار ماساژ دهید.

ماساژ عضلات پا

مرحله اول: یکی از دستانتان را زیر پا و دیگری را روی پا قرار دهید. حالا به تدریج دست ها را همزمان با هم حرکت داده و از کف پا تا زانو را به آرامی ماساژ دهید.

مرحله دوم: در حالی که کف پایتان بر روی یکی از دستان قرار دارد، با دست دیگر انگشتان پا را یکی یکی به آرامی فشار داده و سپس بکشید، پس از آن با دست مشت کرده به کف پا ضربه بزنید.

مرحله سوم: انگشت شست و سبابه هر دو دستتان را از هم باز کرده و به شکل گوشه های یک مربع در آورید، سپس انگشت شست هر دو دست را همزمان زیر زانو و انگشت های سبابه را روی زانو قرار بدهید، حالا با کمی فشار  و به شکل خطی دستانتان را از زانو به سمت مچ پا بغلتانید.

ماساژ عضلات پا

ماساژ شانه ها

شانه ها هنگام کار و استرس دچار انقباض می شوند. برای اینکه عضلات آنها را باز کنید، از این حرکات بهره بگیرید:

مرحله اول: دست راست را روی سمت چپ گردن قرار داده و بصورت خطی تا انتهای آرنج ماساژ دهید. این حرکت را بار دیگر به شکلی انجام دهید که بخش به بخش شانه و دست چپ را در دست راست گرفته و فشار دهید. سپس این حرکات را در سمت راست بدن تان تکرار کنید.

مرحله دوم: دست راست را مشت کرده و به شانه چپ به آرامی ضربه بزنید. این ضربه ها را تا آرنج ادامه دهید. سپس در سمت راست بدن تان انجام دهید.

مرحله سوم: سمت چپ گردن را با انگشتان دست راست اندکی فشار داده و این فشار را برای چند ثانیه نگه دارید. این حرکت را تا آرنج  ادامه دهید. حالا ر سمت دیگر بدن تکرار کنید.

ماساژ عضلات شانه

ماساژ عضلات شکم  

این ماساژ به هضم غذا کمک کرده و نفخ را برطرف می کند. البته یادتان باشد که در دوران بارداری ماساژ شکم را به شکل ملایم تری انجام بدهید.

مرحله اول: با استفاده از نوک انگشتان و با حرکت های دورانی از اطراف ناف ماساژ را شروع کرده و در جهت عقربه های ساعت شکم را ماساژ دهید و به تدریج دایره ها را بزرگ تر کنید تا به پهلوها برسید.

مرحله دوم: همزمان با کف دست راست از پهلوی راست و با کف دست چپ از پهلوی چپ، با حرکت های خطی و از بالا به پایین کمی فشار وارد کرده، سپس کف دست ها را در عرض شکم حرکت داده تا در مرکز شکم به هم برسند. این حرکت را چند بار تکرار کنید.

ماساژ شکم

ماساژ عضلات صورت

ماساژ صورت باعث شادابی و طراوت پوست صورت می شود. به گردش بهتر جریان خون و کم شدن پف صورت نیز کمک می کند. برای ماساژ صورت به این شکل عمل کنید:

۱.ابتدا نوک انگشتان را به یک کرم دور چشم یا یک پماد آرامبخش آغشته کنید. با پیشانی شروع می کنیم.۴ انگشت دست چپ و راست را به طور عمودی روی مرکز پیشانی قرار داده و به طور برعکس یک دست را به سمت پایین و یک دست را به سمت بالا حرکت داده، سپس به آرامی آنها را به سمت کناره های پیشانی حرکت می دهیم. از گیجگاه عبور کرده و از دو طرف صورت به سمت پایین و فک حرکت می دهیم. به طوری که انگشتان در قسمت چانه به هم برسند.

۲.ماساژ چشم: با نوک انگشتان سبابه به طور همزمان از کناره های چشم به سمت گوشه داخلی چشم و به شکل خطی ماساژ می دهیم. پس از هر حرکت خطی، دور تا دور اطراف چشم ها را با ۴انگشت ضربه می زنیم. در حالی که شست ها را در پشت گوش هایتان قرار داده اید، انگشتان دیگر را روی سر قرار داده و پوست سر را به آؤامی به جلو و عقب حرکت دهید. سپس روی پوست را با حرکت دایره ای ماساژ دهید.

۳.با استفاده از نوک انگشتان پشت گوش هایتان را به شکل دورانی ماساژ دهید.

۴.چهار انگشت دست چپ و راست  را در اطراف بینی به طور عمودی قرار دهید. حالا به سمت گونه ها و کناره های صورت به شکل خطی چندین بار پوست صورت خود را بکشید، سپس انگشتان را به سمت چانه حرکت دهید.

۵.انگشتان شست را به طور همزمان در زیر نرمی گوشت قرار داده و با اندکی فشار آنها را با حرکتی خطی به سمت چانه حرکت داده تا به هم برسانید.

۶.انگشت سبابه هر کدام از دست ها را روی ابروی همان سمت قرار دهید و با فشار از ابروها به سمت گوش ها حرکت کنید.

۷.کف دستتان را روی حفره چشم ها قرار دهید، سپس به آرامی آنها را به سمت بیرون حرکت دهید.

برای بدست آوردن آرامش و شادی بیشتر در دوران بارداری، خود ماساژی را هر روز در برنامه تان بگنجانید. برای انجام این حرکات منتظر رسیدن زمان های ایده آل نباشید. از فاصله های کوتاه بین کارها و نیز زمان های تلف شده روزها و شب هایتان استفاده کنید.

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ