چرا باید در دوران بارداری ورزش کنیم؟

10 دلیل فوق العاده برای تحرک در دوران بارداری

0 28

فواید ورزش در دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری

آیا از نداشتن خواب کافی و عمیق در دوران بارداری رنج می برید؟ آیا ناراحتی های مختلف بارداری مثل کمردرد و حالت تهوع شما را آزار می دهد؟ یا اینکه استرس دارید و افکار منفی آزارتان می دهد؟

برای کاهش و بهبود هر کدام از حالت های بالا، ورزش یکی از آن کارهای مهمی است که باید آن را جدی بگیرید. در این مقاله نی نی مگ، ۱۰ دلیل عمده این ادعا را با هم می خوانیم. تا انتهای مقاله، ما را همراهی کنید.

۱.تقویت سیستم های مختلف بدن

 انرژی-در-بارداری-با-ورزش

ورزش در بارداری با تقویت سیستم قلبی-عروقی، سیستم تنفسی و ماهیچه ها، اثرات فوق العاده ای بر روی روح و جسم تان می گذارد. اگر به طور منظم و روزانه ورزش کنید، پس از مدتی انجام کارهای ساده مثل خرید رفتن یا شرکت در یک جلسه کاری، انرژی زیادی از شما نمی گیرد و کم تر احساس خستگی می کنید. البته همه این ها به شرطی است که خواب شبانه عمیق و تغذیه طبیعی داشته باشید. در گزینه های بعدی به این دو مورد نیز خواهیم پرداخت.

۲.کاهش ناراحتی های دوران بارداری

شنا-در-بارداری.

انجام ورزش های بارداری باعث تقویت عمومی روح و جسم تان شده و پس از مدتی دیگر مشکلات بارداری مثل انواع گرفتگی عضلات، اضطراب و حالت تهوع را کم تر حس کرده و بهتر می توانید با آنها مقابله کنید. مثلاً انجام حرکات کششی باعث کاهش کمردرد، پیاده روی موجب بهبود جریان خون و کاهش خستگی، و شنا نیز باعث تقویت عضله های شکم و پهلوهایتان می شود.

۳.تجربه یک خواب عمیق و با کیفیت

خوابی-عمیق-در-بارداری

تمرین های ورزشی به خصوص پیاده روی با سرعت متوسط و تمرین های ایروبیک با شدت متوسط، باعث می شوند تا مقدار سروتونین که ماده شادی بخش است، بیشتر شده و ریتم خواب تان تنظیم شود. علاوه بر این ورزش در دوران بارداری باعث می شود تا انرژی های درونی شما تخلیه شده، زودتر بخواب بروید و خوابی راحت و عمیق را تجربه کنید.

 

 

۴.مقابله با افسردگی دوران بارداری

ایروبیک-در-آب
اهمیت ورزش در دوران بارداری

بارداری در ماه های اول به خاطر ناراحتی های مختلف گوارشی و در ماه های آخر به خاطر افزایش وزن، نگرانی های نزدیک به زایمان و نداشتن خواب خوب، ممکن است باعث افسردگی شما شود. اما اگر به یک فعالیت ورزشی مثل پیاده روی روزانه یا ایروبیک در آب بپردازید، روحیه قبلی تان را دوباره به دست خواهید آورد. ورزش در بارداری یکی از بهترین روش ها برای رفع خستگی و کسالت این دوران است. علاوه بر ورزش، شرکت در کلاس های موسیقی درمانی هم در به وجود آوردن احساس آرامش در شما بسیار مناسب است.

۵.افزایش اعتماد به نفس

عتماد-به-نفس-با-ورزش
اهمیت ورزش در دوران بارداری

ورزش باعث ترشح اندروفین در بدن شده که این ماده می تواند اضطراب و استرس های گاه و بی گاه شما را کم کند. علاوه بر این باعث تمرکز شما برروی کارهای مختلف تان می شود و نیز روابط اجتماعی تان را با دیگران افزایش می دهد. همه این ها باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

 

مشاهده انواع کفش ورزشی زنانه در دیجی کالا

 

۶.بهبود و بازیابی تناسب اندام پس از زایمان

 بازیابی-تناسب-اندام-بعد-از-زایمان

اگر عزمتان را جزم کنید و به طور منظم و هر روز ورزش کنید، خواهید توانست قدرت و توان عضلات تان را حفظ کنید. با ادامه این روند، پس از زایمان روند بهبودی بدنتان با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و به سرعت وآسانی تناسب اندام سابق تان را به دست خواهید آورد.

۷.تقویت روحیه و کاهش استرس

فرآیند بارداری تغییرات وسیعی را در زندگی تان به همراه می آورد. ممکن است در طول این دوران، حالت های مختلفی را به صورت جداگانه و یا در کنار هم، تجربه کنید. احساسات چندگانه ای که به طور همزمان شما را خوشحال، افسرده و یا مضطرب می کنند. بر اساس یافته های علمی، انجام تمرینات بدنی موجب ترشح هورمون شادی بخشی به نام سروتونین از مغز می شود که باعث ایجاد شادی و سرخوشی شما می شود. زمانی که احساسات مختلف را به طور همزمان تجربه می کنید و یا حالت های افسردگی دارید، همراه با ورزش های بارداری، موسیقی بی کلام گوش دهید. خوبی این نوع موسیقی آن است که خاطره ای را برایتان تداعی نمی کند و همزمان با ورزش کردن، به سرعت حالتان را عالی خواهد کرد.

 

 

۸.رفع یبوست بارداری

میوه-سبزی-تازه-آب-بارداری

یکی از مشکلات و ناراحتی های خانم های باردار، یبوست است، اما برای کسانی که به طور منظم ورزش می کنند، شرایط به گونه بهتری پیش خواهد رفت. زمانیکه ورزش می کنید یبوست کمتری را تجربه خواهید کرد چون ماهیچه های روده، همزمان با بقیه سیستم ها و ماهیچه های بدن، فعال خواهند شد. اگر روزانه در کنار انجام ورزش های منظم، آب و میوه و سبزی تازه بخورید، بعد از مدتی با یبوست خداحافظی خواهید کرد.

۹.پیشگیری از دیابت بارداری

یکی از راه های کاهش سطح گلوگز خون، قطعا ورزش است. زمانیکه ورزش می کنید، ماهیچه های شما گلوکز بیشتری جذب می کند و گلوکز موجود در خون کمتر می شود. به عبارت دیگر ورزش به سلول های عضلانی ما کمک می کند تا از گلوکز به طور موثرتری استفاده کنند. عادت های غذایی سالم در کنار ورزش، از دیابت بارداری جلوگیری خواهند کرد.

 

 

یادتان باشد قبل از پرداختن به هر نوع ورزش در بارداری، حتما اقدامات ایمنی و احتیاطی لازم را در نظر بگیرید.

در دوران بارداری از چه ورزش هایی اجتناب کنیم؟ | ورزش های ممنوعه در بارداری

-هر حرکتی که ممکن است حتی ضربه خفیف شکمی ایجاد کند

-ورزش هایی که حرکات شدید تکان دهنده دارند

-ورزش هایی که تغییر حرکت سریع دارند

-فعالیت هایی که نیاز به پرش، باز کردن زیاد پاها، بالا بردن پاها و یا لمس انگشتان پا دارند را انجام ندهید.

دوچرخه-ثابت-در-بارداری

چه ورزش هایی در دوران بارداری، ایمن هستند؟ البته باز هم توصیه ما در جریان قرار دادن پزشک از نوع ورزش تان است.

 

مشاهده انواع کفش ورزشی در دیجی کالا

 

ورزش های ایمن در بارداری

پیاده روی آرام، متوسط و حتی سریع عالی هستند

حرکت های آرام یوگا و مدیتیشن

ورزش ایروبیک با حرکات نرم و با شدت کم

دوچرخه ثابت با حرکات نرم

شنا و ایروبیک در آب

 

۱۰.چه زمانی ورزش را متوقف کنیم؟

در طول حرکات آرام ورزشی، دائما به بدن خودتان گوش بدهید. اگر احساس ناراحتی یا درد می کنید، سریعا ورزش را متوقف کنید.

 

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ