چگونه در دوران بارداری تغذیه روحی مناسبی داشته باشیم؟

آرامش در دوران بارداری

0 22

دوره بارداری زمانی برای یک دگرگونی چشمگیر است و دوره تکامل و تحقق رویای پنهان یک زن است. خداوند بزرگ با اهدای آن به هر زن، نقشی در معجزه شگفت انگیز خلقت، به او  می سپارد. بارداری هم نعمت است و هم وظیفه. در حالی که جنین داخل رحم رشد می کند، مادر نیز در حال تغییر و تکامل است . نه تنها به صورت جسمی این تغییرات دیده می شوند، بلکه تغییرات بنیادینی نیز در ساختار روح و روان مادر به وجود می آید. لایه های مختلف بدن زن در طی دوران بارداری شکوفا می شود  و بسیاری از دردهای درونی او درمان می شود.

لزوم داشتن آگاهی در دوران پیش از بارداری

مادر باردار از ۲ طریق مورد الطاف خداوند قرار می گیرد. در درجه اول نور الهی از مسیر خود مادر و در درجه دوم از مسیر جنین به او می تابد. شاید به این علت است که او موجودی مقدس به شمار می رود. ولی قطعاً قرار گرفتن در مسیر تغییر و تحول، گاهی نیز دشواری هایی به همراه می آورد، مثل جزر و مد در دریای آرام. این تلاطم نه تنها برای دریا مضر نیست، بلکه مفید بوده و آن را پاک  می کند، بنابراین تغییرات روحی و روانی در این دوران باعث پاک شدن روح یک زن می شود. تغییرات روحی و روانی مادر در این دوران طبیعی بوده و ناشی از اضطراب و نگرانی های مربوط به  بارداری ، سلامت جنین ، زایمان ، دل نگرانی در ارتباط با پرورش کودک در آینده، مراقبت های مورد نیاز نوزاد و… اما آموزش و آگاهی قبل از زایمان میزان این اضطراب و نگرانی را به مقدار زیاد کم خواهد کرد و هرچه زن در مورد دوران بارداری خود آگاه تر باشد، از اضطراب و هیجانش کم می شود. همه افراد، ردپایی از دوران گذشته در زندگی خود دارند و در این دوران چون ضمیر ناخودآگاه متبلور می شود، از طریق کابوس های شبانه احساسات ناخوشایند رسوب یافته در ذهن مثل هیجانات و  خشم های فروخورده، پاکسازی می شود.

تجربه های تلخ و شیرین جنین در دوران بارداری

خالق هستی طی ۴۰ هفته، یک انسان کامل را در درون مادر خلق می کند. رحم، دنیای جنین است و مادر باردار برای کودک، در طی این دوران ، نقش آسمان، آفتاب، نور، گرما، زمین و هوا را ایفا می کند. نه تنها جسم، بلکه روح، روان، فکر و جسم جنین، با تمام ذره های وجود مادر یکی می شود. در نتیجه وضعیت روحی و عاطفی، شرایط محیطی و میزان اضطرابش در رشد جنین و در سلامت و سازگاری آینده کودک مؤثر است. کودک داخل شکم، موجودی آگاه و دارای شعور، افکار و احساسات است. او همراه با تجربه ها و عکس العمل های مادرش، لذت، درد، تنش، سکوت و ترس را تجربه می کند. به دلیل وجود این ارتباط تنگاتنگ، پدر و مادرمسئولیت مهمی بر عهده دارند و آگاهی از تغییرات این دوران، و یادگیری مهارت هایی که باعث توانمند شدن ذهن و جسم می شود، به پدر و مادر کمک خواهد کرد تا در کنار رویارویی با تنش های اجتناب ناپذیر و فراز و نشیب های این دوران، بتوانند تعادل خود را نیز حفظ کنند.

هنگام مواجهه با احساس ناخوشایند چه کنیم؟

دوری از هر احساس ناراحت کننده، کاری دشوار است، بنابراین زمانی که به هر دلیل ناراحت می شوید، نگران صدمه زدن به جنین نباشید و آن احساس را در ذهن خود مرور نکنید. فقط تجربه ای به دست بیاورید تا از تکرار آن جلوگیری کنید. همیشه تا جایی که می توانید، احساسات مثبت را با دیدن تصویرها و منظره های زیبا و گوش دادن به موسیقی و صداهای دلنشین، جایگزین احساسات و افکار منفی کنید.

 

عکس العمل های جنین از طریق تجربه های مادر

تجربه های مادر به وسیله ۵ حس از طریق جنین دریافت می شود. جنین هم مثل ما، فضاهای آرام و متعادل را ترجیح می دهد. او نسبت به محیط اطرافش آگاه است و بطور حسی داستان خانواده را درک می کند و مخفیانه به زندگی شما گوش می دهد. او در پایان ۴ماهگی، نسبت به صداهای بیرون واکنش نشان می دهد.

-تجربه های شنیداری

در پایان ۵ماهگی، و پس از تکمیل ساختار شنوایی اش، بیشتر ساعت های روز را به گوش کردن می گذراند. او نسبت به صداهای ناهنجار مثل: زلزله و تصادف ماشین، واکنش نشان میدهد. لالایی و موسیقی را قبل از به دنیا آمدن او شروع کنید. برای او یک اسم محبت آمیز انتخاب کنید و در طول روز چندبار او را به این اسم صدا بزنید تا در ذهنش ثبت شود. او به شنیدن صداهای مردانه به خصوص صدای پدرش علاقه مند است. صدای آرامش بخش پدر و مادر توسط او بعد از تولدش تشخیص داده می شود.

-تجربه های دیداری

جنین نسبت به تماشای یک فیلم ترسناک و دیدن صحنه های ناراحت کننده عکس العمل نشان می دهد. پس بهتر است در این دوران فیلم ها و تصاویر لذت بخش و آرام کننده ببینید، به پارک ها و فضاهای سبز بروید و کتاب های انرژی بخش بخوانید.

-تجربه های تنفسی و بویایی

وقتی جنین مزه ای را که توسط مادرش خورده می شود دوست ندارد، عمل بلع را کمتر انجام می دهد و نیز حرکت های تنفسی او زمانی که مادر سیگار یا الکل استفاده می کند، کمتر می شود و همچنین حالت های هیجانی مثل گریه و خنده قبل از تولد در او مشاهده شده است.

چگونه  در این دوران آرام بمانیم؟

-پاک کردن شرایط زندگی از هر هیجان و تنش، به طور کامل امکان پذیر نیست،  با سخت گیری های زیاد به دنبال حل دغدغه های حل نشدنی زندگی نباشید و با این کار باعث عدم تعادل شخصیتی خود نشوید، چون منجر به عدم تعادل شخصیت کودک در آینده می شود.

-به دنبال نگرانی های مبهم و غیرواقعی آینده نروید. حسرت گذشته و نگرانی از آینده برای دوران بارداری مناسب نیست. مادر باردار در حال زندگی می کند، چون جنین در حال زندگی می کند. همیشه این را بدانید که نیروی قدرتمندی در کنار شماست که قادر است شما را آرام کند و ناراحتی های تان را از بین ببرد. پس به این نیرو تکیه و توکل کنید و آرام بمانید.

-کاری کنید افکاری که وارد ذهن تان می شود ، مثبت و انرژی بخش باشد، نه منفی و مخرب.  افکار و باورهای منفی حال مادر باردار و در نتیجه کودکش را به هم می ریزد. بیایید با کاشتن بذرهای سودمند در باغ ذهن تان، جایی را برای رشد علف های هرز باقی نگذارید و همیشه به دنبال بهتر کردن تفکر و حال تان باشید.

 

 

منبع:

 

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ