نوزاد در هر ماه چه کارهایی را انجام می دهد؟

رفتارهای مختلف نوزاد در هر ماه

0 38

شما از تولد نوزادتان شگفت زده شده اید، اما به احتمال زیاد مثل اکثر پدر مادرهای دیگر، مضطرب هستید که چطور از این موجود ظریف کوچک محافظت کنید. چطور این نوزاد کوچولو و آسیب پذیر را تر و خشک کنید. اما بهتر است بدانید نوزاد کوچولوی شما از همان لحظه تولد فراتر از حد تصور شما، از غریزه بقای نیرومندی برخوردار است. گرچه او در زمان تولداز نظر فیزیکی ناتوان نشان می دهد، اما مهارت های ذاتی حیرت آوری دارد که چند نمونه از آنها را با هم می خوانیم :

-او به طور فطری آماده برقراری ارتباط است و به اشکال غریزی از حالت های چهره و صدای شما تقلید می کند.

-همه چیز را از فاصله بیست سانتیمتری می بیند و مشتاقانه به چهره شما واکنش نشان می دهد.

-عواطف را تشخیص می دهدو با دیدن لبخند شما، متقابلا به شما لبخند می زند.

-صدای شما را می شنود و تشخیص می دهد و اگر با او صحبت کنید، او هم با به حرکت درآوردن دهانش از خودش صداهایی را تولید می کند.

تولید صداهای مختلف

عکس العمل های مادرزادی و طبیعی نوزاد :

نوزاد شما در ابتدای تولد دارای عکس العمل هایی است که از میل به بقای او ناشی می شود. او در سه ماهگی این عکس العمل ها را از دست می دهد. این اتفاق باید بیفتد، چون در غیراین‌صورت رشد و تکامل او به تاخیر خواهد افتاد و مهارت های جدید را یاد نخواهد گرفت. در اینجا با چهار عکس العمل  نوزاد آشنا خواهیم شد :

عکس العمل چنگ زدن :

اگر انگشتان تان را کف دست او قرار دهید، او چنان آنها را محکم می گیرد که اگر بخواهید او را از زمین بلند کنید، می تواند همه وزن بدنش را تحمل کند.

a newborn fingers

عکس العمل جهیدن  :

اگر احساس کند در حال افتادن است و یا وحشت کند، دست و پای خود را به شکل یک ستاره باز خواهد کرد.

عکس العمل پاسخ به محرک تغذیه :

اگر با انگشت خود به شکل آرام چانه او را نوازش کنید، او سرش را به سمت دست شما می چرخاند و به دنبال شیر می گردد تا از آن تغذیه کند.

عکس العمل راه رفتن:

اگر نوزاد را سرپا نگه دارید و کاری کنید که پاهای کوچکش با یک سطح صاف تماس داشته باشد، او گام های اولیه را برمی دارد.حالا اگر نیمه جلویی پای او را با لبه میزی تماس دهید، او سعی می کند تا از آن بالا رود.

راه رفتن نوزاد

توانایی های مختلف نوزاد :

 

توانایی تولید صداهای مختلف

نوزاد از لحظه تولد طوری برنامه ریزی شده که صداها را بشنود و مشتاق صحبت کردن باشد. مثلاً:

-اگر از فاصله ۲۰ سانتی متری با شور و حال با او حرف بزنید، او با به حرکت درآوردن دهان، لب ها و زبانش، درست شبیه به یک ماهی که در حال تغذیه است، به شما پاسخ خواهد داد.

-از ۲ هفتگی  به بعد، صداهای نامشخص خودش را تولید می کند.

-از ۳هفتگی به بعد دارای واژگان صدای یک نوزاد است.

-از ۴هفتگی تبادل گفتگو را می فهمد و زمانی که با او حرف می زنید، می داند که چگونه پاسخ دهد، با صداهایی که تولید می کند، روند گفتگو را هدایت می کند و سپس شما از او پیروی می کنید.

make sound

تقویت توانایی تولید صدا

از همان روزهای اول با او صحبت کنید و مدام اسم او را به زبان بیاورید. حتی یک روز هم این کار را متوقف نکنید. حرف زدن با نوزاد را نباید نشانه پر حرفی بیهوده بدانید چون این کار اولین قدم برای یادگیری مهارت صحبت کردن نوزاد است. زمانی که با او با تمرکز حواس صحبت می کنید، این کار باعث تقویت تعداد زیادی از مهارت های او که در نتیجه تقلید کردن یاد گرفته می شود، خواهد شد، چون او ابتدا با تقلید حرف زدن و صدای شما شروع به صحبت کردن و ساختن صداهای مختلف می کند. مهارت هایی مثل: تشخیص خلق و خوی شما، برقراری رابطه، صمیمی شدن و کنترل عواطف.

a newborn looking at you

شناخت اعضای بدن

مدت زمانی طول می کشد تا نوزاد متوجه شود که دستانش، عضوی از بدنش هستند و او توانایی کنترل آنها را دارد. انگشتانش حداقل به مدت ۵ هفته به حالت جمع و چنگ زدن است.  با قرار دادن انگشت خود لابه لای انگشتانش، حتی زمانی که در خواب است، محکم انگشت شما را خواهد گرفت. بعد از مدتی عکس العمل چنگ زدن در او ناپدید شده و دستانش شل می شود.

تقویت شناخت اعضای بدن

با انگشت ها و دستان او بازی کنید و او را تشویق کنید که مشت خود را باز کند. می توانید از وسایل زبر و یا اسباب بازی های نرم برای بازی استفاده کنید.

 

حالت صمیمیت

نوزاد شما صمیمی متولد می شود. او از همان لحظه تولد گوش می دهد و مشتاقانه نگاه می کند.

-صمیمیت را با تکان دادن کل بدن، به حرکت درآوردن دهان به نشانه حرف زدن، بیرون آوردن زبان، تکان دادن سر و پرتاب کردن دستانش به اطراف و باز کردن انگشتانش، نشان می دهد.

-او می تواند با استفاده از عضلات صورتش، عواطف و احساساتش را نشان دهد، مثلاً در صورت شنیدن صدای خشن، ناراحت می شود.

-زمانی که در حال شیر دادن نگاه خودش را با نگاه شما تلاقی دارد، تماس چشمی و پوستی برقرار می کند.

-وقتی با او صحبت می کنید و لبخند می زنید، متقابلاً به شما لبخند می زند.

صمیمیت نوزاد

تقویت توانایی صمیمیت در نوزاد

او را در زمان بیداری نوازش کنید و در صورت امکان هر دوی شما با او تماس پوستی برقرار کنید. شما با نوازش کردن و ماساژ دادن آرام او، به او احساس ایمنی می دهید و این حس که کسی او را دوست می دارد.

 

توانایی های ذهنی نوزاد

نوزاد از همان لحظه تولد می فهمد. مثلاً :

-از روز اول که صدای شما را می شنود، مبهوت و بی حرکت، ساکت و گوش به زنگ می شود و روی شنیدن متمرکز می شود.

-روز سوم وقتی با او حرف می زنید، واکنش نشان داده و نگاهش عمیق می شود.

-روز پنجم او از فاصله بیست متری جذب چیزهایی می شود که در حال حرکت هستند. مثلاً: لب های متحرک یا انگشتان در حال حرکت شما را با علاقه تماشا می کند.

-روز نهم او به صداهای زیر بهتر از صداهای بم واکنش نشان می دهد. پس اگر صدای بچگانه نوزاد را هنگام صحبت کردن تقلید کنیم، او واکنش نشان می دهد.

-روز چهاردهم او شما را از سایر افراد دیگر تشخیص می دهد.

-روز هجدهم، سرش را به سمت صدا می چرخاند.

– روز بیست و هشتم، او یاد می گیرد که چطور عواطفش را کنترل کند و نیز رفتارش را با لحن صدای شما تطبیق می دهد. اگر با اخم و بلند صحبت کنید، ناراحت شده و اگر صدای تان آرام بخش باشد، آرام می شود.

تقویت توانایی ذهنی در نوزاد

برای نوزاد خود موسیقی کلاسیک پخش کنید. موسیقی علاوه بر اینکه او را آرام می کند، او را به گوش کردن تشویق می کند تا بتواند صداهایی را از خودش تولید کند.

موسیقی برای نوزاد

 

توانایی حرکت کردن

در یک ماه اول پس از تولد، درست است که نوزاد امکان حرکت برای نوزاد محدود است، اما او از همان روز اول سعی می کند عضلاتش را به کار گیرد، بنابراین می تواند:

-وقتی به پشت دراز کشیده است، مانند زمانی که در رحم مادر  بوده، پاهایش را جمع می کند.

جمع کردن پاها

-زمانی که او را روی شانه تان قرار می دهید و بدنش را نوازش می کنید، او سرش را به طور ناگهانی بلند کرده یا بالا و پایین می پرد.

-وقتی روی شکم دراز کشیده است، پاهای خود را مقداری بالا می برد و سعی می کند زانوهاش را خم کند.

-وقتی روی شکم دراز کشیده است، سعی می کند سرش را برای لحظه ای بلند کند، البته چون سر نسبتاً بزرگ او برای عضلات گردنش سنگین است، این کار برایش سخت خواهد بود.

-زمانی که او را سرپا نگه دارید، وول می خورد و گام برمی دارد.

 

تقویت توانایی حرکت کردن در نوزاد

به تدریج دست و پای او را از هم باز کنید و به او کمک کنید تا بدنش را راست کند. علاوه بر این ماساژ کودک را یاد بگیرید و او را روزانه ماساژ دهید. این کار آگاهی او را نسبت به بدنش افزایش داده و باعث می شود بدنش را صاف کند.

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ