چگونه از نوزاد نگهداری کنیم؟

21  نکته برای نگهداری از  نوزاد تازه متولد شده

0 13

 

مراقبت از نوزاد مخصوصا برای مادرانی که نگهداری از اولین فرزند خود را تجربه می کنند، نیاز به دانستن یکسری نکات اولیه دارد. در این مقاله با نکاتی آشنا می شوید که به شما در پرورش و نگهداری نوزاد دلبندتان کمک می کند. یادتان باشد در کنار خواندن کتاب و مقالات این چنینی، از تجربه دوستان و بزرگترها نیز استفاده کنید.

نکته اول: پس از شیر دادن به کودک او را بلند کرده و سر شانه تان قرار دهید و به آرامی به پشتش بزنیدتا او بتواند بادگلو بزند. اگر این کار را انجام نداد، او را چند دقیقه ای به پشت بخوابانید و سپس بلندش کنید و این کار را دوباره تکرار کنید.

نکته دوم: او را زیر تلویزیون نخوابانید چون ممکن است در اثر کم و زیاد شدن صدا، نوزاد دائماً از جا خواهد پرید و بدخواب می شود و صداهای غیر معمول اطرافش را کم کنید، و نیز موبایل را نزدیکش قرار ندهید چون ممکن است نوتیفیکیشن ها و لرزش گوشی موبایل او را از خواب بیدار کند و یا بترساند.

نکته سوم: غیر از مواقعی که شیر نمی خورد نیز پیش بندش را ببندید. نوزادان به شکل غیرقابل پیش بینی ممکن است شیر را بالا آورده و یا آبریزش دهان داشته باشند.

نکته چهارم: قبل از عوض کردن نوزاد، پوشک را با دستتان گرم کنید. علاوه بر این پارچه های تمیزی را مخصوص پاک کردن او قرار دهید. روزی ۵ الی ۱۰ دقیقه پاهایش را در معرض هوا قرار داده تا خارش های پوستی ناشی از پوشک کردن را در او کم کنید.

نکته پنجم: تا زمانی که به خوردن شیر اشتها دارد، اجازه دهید بخورد. اگر او به اندازه کافی و مطابق نیازش شیر بخورد، به طور کامل سیر خواهد شد و خواب شبانه راحتی خواهد داشت.

نکته ششم: او را به خوابیدن در مکان های مختلف عادت دهید و یا همیشه او را در سبدش و یا گهواره اش قرار ندهید. گاهی لازم است او را در اتاق شلوغ و روی زمین بخوابانید.

نکته هفتم: با نوزادان با آرامش بازی کنید و رفتارهای هیجانی را فراموش کنید. مثلاً او را به شدت تکان ندهید و ذوق و دوست داشتن تان را به شکل ضربه و یا تکان دادن بروز ندهید. این حرکات ممکن است به او آسیب رسانده و جبران ناپذیر باشد.

نکته هشتم: اگر می خواهید از بیدار شدن و گریه نوزاد با خبر شوید، می توانید در اتاقش یک دوربین کنترل کودک  (پیجر کودک – مانیتور کودک) قرار دهید. با این کار  می توانید به راحتی او را از آشپزخانه و اتاق های دیگر تماشا کنید.

 

مشاهده بهترین مانیتورهای کودک در دیجی کالا

 

نکته نهم:  از ابتدای تولد نوزادان گریه کردن با صداها و حالت های مختلف را یاد می گیرند. آنها هنگام گرسنگی، خستگی، ناراحتی و  کسلی، خیس بودن پوشک و بیماری ، حالت های گریه متفاوتی را بروز می دهند.با توجه کردن به حالت مختلف گریه اش، می توانید از نیاز آن لحظه اش با خبر شوید. علاوه بر این می توانید تفاوت بین نیاز های طبیعی و بیقراری های غیر طبیعی او مثل: درد و ناراحتی را تشخیص دهید (فیلم)

نکته دهم: تا زمانی که او خود را کثیف کرده است، او را برای تعویض پوشکش بیدار نکنید.  در مواردی که فقط پوشک نم دار شده است، نیازی به عوض کردن آن نیست، چون پوشک های خوب تا ساعت ها رطوبت را به بدن نوزاد انتقال نمی دهند.

نکته یازدهم: زمانی که کودک به خواب می رود، پتوی او را دور بدنش بپیچانید. این کار به او حس امنیت و آرامش خواهد داد و خواب آرامی خواهد داشت.

نکته دوازدهم: او را قبل از زمان خوابش حمام کنید و پس از حمام کردن، به او شیر دهید. با این کار علاوه بر آرامشی که به دست می آورد، خوابش نیز عمیق تر و طولانی تر می شود.

نکته سیزدهم: زمانی که متوجه شدید نوزادتان مات و مبهوت به شما خیره شده است، او یا در حال تمرکز  و کشف چیزی در چهره شماست و یا در حال اجابت مزاج است.

نکته چهاردهم: قبل از اینکه پوشک نوزادتان را عوض کنید، کمی صبر کنید تا ادرارش را تمام کند. اگر اسهال دارد، با فرصت دادن به او، در مصرف پوشک هم صرفه جویی می شود.

نکته پانزدهم: زمان شیردهی شبانه، چراغ اتاق را روشن نکنید.با این کار او نمی تواند به خواب عمیق فرو رود. در این حالت می توانید از آباژور یا یک چراغ کم نور استفاده کنید.

نکته شانزدهم: اگر او به طور مکرر دچار سوختگی ناشی از پوشک می شود، حتماً نوع پوشک او را تغییر دهید و نیز هر روز به طور منظم او را بدون پوشک نگه دارید. مثلاً در زمان بیداری اش ۱۰ دقیقه او را راحت بگذارید تا علاوه بر پیشگیری و جلوگیری کردن از سوختگی های جدید، التهابات قبلی نیز بهبود پیدا کند.

نکته هفدهم: اگر به او شیر خشک می دهید، در نظر بگیرید که گرچه نوشیدن تمام محتویات شیر ممکن است خیلی طولانی شود، اما هر چه آرام تر و کندتر بنوشد، بهتر است. نوزادانی که تند و سریع می نوشند، به خاطر ایحاد گاز معده، دچار ناراحتی می شوند.

نکته هجدهم: زمانی که نوزاد به خواب می رود، شما نیز از این فرصت استفاده کرده و بخوابید. با این کار  هنگام بیداری اش سر حال تر هستیدو بهتر می توانید به او رسیدگی کنید.

نکته نوزدهم: به جای برقرار کردن سکوت در خانه، او را به صداهای مختلف عادت دهید. او در این حالت یاد می گیرد با هر صدایی به خواب برود و خودش را تطبیق دهد.

نکته بیستم: وسایل مربوط به آماده کردن شیر نوزاد را در یک مکان مخصوص قرار دهید.سر شیشه های شیر و پستانک را قبل از استفاده استریل کنید.

نکته بیست و یکم: این را همیشه به یاد داشته باشی که تنها زمانی که ما نیازهای خودمان را برآورده کنیم، قادر خواهیم بود که از عهده مراقبت از نوزادمان نیز بر بیاییم.  یک نوزاد شاد و سالم پدر و مادری دارد که علاوه بر رسیدگی به او و نیازهایش، از جسم و روح شخص خودشان نیز مراقبت می کنند. پس بهتر است به طور منظم به فکر تفریح و گردش و سلامت روح خود باشید.

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ