چگونه می توان شیر مادر را افزایش داد؟

11 روش برای افزایش شیر مادر

0 24

مسئولیت ها و وظایف سنگین مادری و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده گاهی باعث می شود که مادر تنش ها و فشارهای خستگی ذهنی و جسمی را تجربه کرده و رفلکس ترشح شیر متوقف شود.این تنش ها گاهی از مادر منتقل می شود و نوزاد را عصبی و مضطرب خواهد کرد.

 

۱.شیر دادن را بلافاصله پس از تولد نوزاد شروع کنید:

شیردادن پس از تولد

اگر اشکال و محدودیت پزشکی برای مادر و نوزاد وجود نداشته باشد، بهتر است شیر دادن به نوزاد را چند دقیقه پس از زایمان شروع نمایید و خود و نوزا دتان از این روش سالم تغذیه بهزه بگیرید. در یک ساعت  اول پس از تولد، نوزاد در حالت هشیاری آرام به سر می برد و برای گرفتن سینه مادر آمادگی کامل دارد. نوزاد کمی بعد از گریه های اولیه آرام می گیرد، اطراف خود را هشیارانه نگاه می کند و به جست وجوی صورت و چشمان مادر می پردازد و آن گاه دهان خود را به سینه او نزدیک می کند. در این هنگام مادر باید نوزاد را به طرف خود جلب کند و او را به سینه خود بچسباند تا بتواند آن را به راحتی بگیرد. تغذیه اولیه نوزاد از شیر مادر، اهمیت و فواید زیادی دارد. اولین شیر که آغوز نام دارد، بهترین ماده غذایی برای نوزاد به شمار می آید. نوزاد هرچه زودتر مکیدن سینه مادر را شروع کند، بهتر است. مکیدن سینه، فشارهایی را که هنگام تولد بر نوزاد وارد شده است، تسکین می دهد. نوزاد با عمل مکیدن آشناست و از دوره جنینی به آن خو گرفته است. تکرار این عادت به نوزاد کمک می کند تا با محیط تازه خود زودتر انس بگیرد. قرار دادن نوزاد در ساعت اول پس از تولد روی سینه مادر، باعث می شود که او در زمان مناسبی که بهترین آمادگی را دارد، گرفتن و مکیدن پستان مادر را شروع کند. پس از اولین تغذیه، نوزاد یک تا دو ساعت به خواب می رود و این احساس خواب پس از هر تغذیه تا چندین روز ادامه می یابد.

 

برای شیر دادن به نوزاد بهتر است روی مبل راحت یا تخت بنشینید. آرامش و راحتی در زمان شیر دادن لازم است. در این وضعیت به چند بالش نیاز دارید تا آنها را در زیر بازو، زیر نوزاد، پشت یا زیر دست خود قرار دهید. در ۳ وضعیت می توانید به نوزاد شیر بدهید که می توانید در این مقاله به طور کامل آنها را یاد بگیرید.

 

۲.محیط خانه را آرام و لذتبخش کنید :

شیر دادن به نوزاد

زمانی که مادر فعالیت های آرامبخشی را شروع کند و به چیزهای خوب و زیبا فکر کند  و یا محیط خانه را آرام و لذتبخش کند، باعث ترشح هورمونی می شود که شیر را افزایش می دهد، این هورمون پرولاکتین نام دارد. بنابراین قبل از اینکه شیر دادن را شروع کنید، به چیزهای دوست داشتنی و زیبا فکر کنید. حتی می توانید به نوزاد که در حال شیر خوردن است فکر کنید، به حالت های معصومانه و صورت جذاب او بیندیشید تا هورمون پرولاکتین به جریان بیفتد.

۳.کودک را نوازش کنید:

نوازش نوزاد

ناز و نوازش نوزاد و تماس دست مادر با بدن نرم و لطیف نوزاد، ترشح پرولاکتین را افزایش می دهد. هنگام شیر دادن از شیوه هایی که باعث به هم خوردن آرامش شما و نوزاد می شود، دوری کنید. در یک اتاق خلوت به او شیر بدهید. موبایل، لپ تاپ و تلفن را به اتاق دیگری منتقل کنید. افکار و نگرانی های مربوط به کار و مسئولیت های منزل و محیط کار را فراموش کنید. این افکار باعث به هم خوردن آرامش و کاهش مقدار شیر می شود.

۴.موسیقی، تغذیه مناسب و ماساژ را فراموش نکنید:

شیر بادام

قبل از شیر دادن، یک لیوان شیر بادام یا آبمیوه طبیعی بخورید. دوش گرفتن نیز به ترشح شیر کمک کرده و شما را برای تغذیه نوزاد آماده می کند. نفس عمیق بکشید و کمی استراحت کنید و حتی یک چرت کوتاه بزنید. گوش دادن به موسیقی با صدای ملایم  و آرامبخش نیز قبل از شیر دادن و هنگام شیر خوردن نوزاد نیز آرامش بیشتری به شما داده و ترشح شیر را بیشتر می کند. علاوه بر این ها، گردن و شانه هایتان را کمی ماساژ دهید. گرفتگی این نقاط حساس، جلوی ترشح شیر را می گیرد.

۵.اتاقی خوش منظره با هوای تازه را انتخاب کنید:

اتاقی را پیدا کنید که دور از سر و صدا و شلوغی باشد و نور کافی و هوای مطبوعی داشته باشد. در این اتاق چند عدد بالش بگذارید و یک موسیقی دلنشین پخش کنید. همزمان با پخش موسیقی نت هارا زیر لب زمزمه کنید و همخوانی کنید.

۶.کارها و مسئولیت هایتان را به طور موقت کنار بگذارید:

اگر کار و مسئولیت زیادی دارید، برخی از آنها را به طور موقت کنار بگذارید کارتان را کمی سبک کنید تا نیروی لازم برای هماهنگی با نوزاد را به دست آورید. اگر اتاق و خانه تان نا مرتب است، قبل از شیردهی آن را مرتب کنید تا افکارتان در حین شیر دادن آشفته نشود. شلوغی و بی نظمی اتاق، جلوی ورود انرژی های تازه را گرفته و موجب حواس پرتی شما و نوزاد می شود.

۷.به انتقادها و پیشنهادهای افراد نا آگاه گوش ندهید:

گاهی افراد ناآگاه درباره کافی نبودن شیر و سیر نشدن نوزاد ممکن است از شما انتقاداتی کنند. به سخن مأیوس کننده آنها گوش ندهید. شما برای انجام وظیفه شیر دادن، نیاز به تشویق دارید. شیر دادن مثل مسابقه ای است که اعتماد به نفس، اطمینان و امیدواری در پیروزی در آن مسابقه نقش مهمی دارند.

۸.از گیاهان شیر آور و معطر استفاده کنید:

بعضی از گیاهان داروئی و روش های خانگی، ترشح شیر را زیاد می کند. یکی از این گیاهان معطر، شنبه لیله است، که دم کرده دانه آن تأثیر خوبی در افزایش شیر دارد. یک قاشق چای خوری از دانه شنبه لیله را در یک فنجان آب جوش بریزید و درپوشی بر روی آن بگذارید و بگذارید تا دم بکشد. طعم و عطر این دمنوش شبیه به طعم عسل است. روزانه چند فنجان از این دمنوش بنوشید.

۹.برنامه خواب خود را با خواب نوزاد تنظیم کنید:

برای این کار بهتر است بعضی از کارهای خانه را تعطیل کنید یا انجام آنها را به زمان دیگری موکول کنید. اگر نوزاد اشتهای خوبی دارد، شاید فرصت انجام هیچ کار دیگری را غیر از شیر دادن به او پیدا نکنید. یادتان باشد که تغذیه او، به تنهایی کار مهمی است.

۱۰.در طول شب و در حالت خواب و بیداری به نوزاد شیر بدهید:

هورمون تولید شیر زمانی که مادر در خواب است، بیشتر ترشح می شود، پس نوزاد را در رختخواب کنار خود بخوابانید و در طول شب به او شیر بدهید. شیر دادن در طول شب و در حال خواب و بیداری یک محرک قوی برای تولید شیر است.

۱۱.دفعات شیر دادن را زیاد کنید:

سعی کنید در هر ۲ تا ۳ ساعت، نوزاد را تغذیه کنید. اگر او در طول روز بیشتر از ۳ساعت می خوابد، برای شیر دادن او را بیدار کنید. نوزاد حتی اگر خواب آلود باشد، به سینه مادر می چسبد و ترشح شیر را تحریک می کند.

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ