چگونه نوزادمان را بشوییم؟

نحوه شستن نوزاد تازه متولد شده

0 10

 

نوزادان تا هنگامی که شروع به مصرف غذاهای جامد و خزیدن روی زمین نکرده اند، به استحمام بیشتر از یکبار در هفته نیاز ندارند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روزانه صورت، دست ها، گردن و ناحیه پوشک او را بشویید. چنانچه نوزاد حمام را دوست داشته باشد، می توانید روزانه یا یک روز در میان او را حمام کنید، به شرط آن که بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نکشد.

شستن نوزاد

برای حمام کردن نوزاد روش های مختلفی وجود دارد و با کمی جستجو بهترین و مناسب ترین روش برای خود و نوزادتان را پیدا خواهید کرد.

آماده کردن وسایل شستشو

استحمام های اولیه به نسبت ساده اند اما برای کسانی که برای بار اول تجربه شستن نوزادشان را دارند، ممکن است کمی چالش بر انگیز باشد. نگرانی ها شامل: گرم نگه داشتن نوزاد و ایجاد احساس امنیت در هنگام حمام کردن می باشد.

ابتدا باید درباره محل حمام کردن نوزاد کاملاً فکر کنید. زیرا مسلماً مایل نیستید که نوزاد برهنه را برای انتخاب محل حمامش در منزل به این طرف و آن طرف ببرید! بهترین محل برای این کار در صورتی که فضای کافی داشته باشد، ظرفشویی آشپزخانه است که استفاده از این محل چند مزیت دارد، ارتفاع آن تا اندازه ای است که مجبور به خم شدن نمی شوید و نیز تسلط بیشتری در نگهداری و انجام کار دارید. در ابتدا نیاز به یک سطح نرم و دارای استحکام دارید تا نوزاد را روی آن قرار دهید. برای این کار ابتدا باید یک حوله ضخیم یا کفپوش اسفنجی را در ظرفشویی یا استند شستشوی نوزاد قرار دهید.

شستن اصولی نوزاد با اسفنج

یادتان باشد هرآنچه را لازم است در دسترس قرار دهید. لوازم زیر را لازم دارید:

  • حداقل ۲ حوله
  • یک دستمال تمیز برای پاک کردن چشم های حساس نوزاد
  • شامپوی بدن
  • شامپوی شستشوی مو
  • یک دست لباس تمیز
  • پماد سوختگی در صورت نیاز

 

وسایل شستشوی نوزاد

شستن در ظرفشویی یا روی استند شستشو

بدن خیس نوزاد بسیار لیز و لغزنده است و زمانی که در دستان بزرگی نگه داشته شود، احتمال لغزیدن آن کم تر است. اگر فردی با دستان بزرگتر از دستان شما در خانه حضور دارد، زمان به کار گرفتن آن دست هاست.

ابتدا لباس های نوزاد را در بیاورید اما پوشکش را باز نکنید، سپس او را روی حوله یا اسفنج قرار دهید. اگر به تنهایی او را حمام می کنید و تجربه زیادی در این کار ندارید، برای اینکه با طولانی شدن مدت شستشو نوزاد سرما نخورد، با حوله دیگر روی او را بپوشانید و در هر مرحله از حمام تنها قسمت هایی از بدن که شسته می شود را از زیر حوله خارج کنید. تمام نواحی گردن او را با توجه مخصوص به چین های آن، تمیز کنید، چون ممکن است پر از چرک باشد.

مرحله بعد شستن دست و پا و پس از آن نیم تنه جلویی است.

در مرحله آخر به سراغ شستن موهای نوزاد بروید. ابتدا حوله کوچکی را خیس کنید و با آن، موهای او را ماساژ دهید، سپس مقدار کمی شامپو بچه روی موها بریزید و به آرامی تمام سر و موها را شستشو دهید، سپس او را در حالی که سرش کمی متمایل به عقب و داخل سینک است، با یک دست نگه دارید. حالا با استفاده از یک لیوان پلاستیکی، آب گرم را به طوری که وارد چشمانش نشود، روی سرش بریزید. در صورتی که کمی شامپو وارد چشمش شد، آن را با آب گرم بشویید. نوزاد به محض خارج شدن صابون، چشم هایش را باز خواهد کرد.

شستشوی نوزاد در سینک

در مرحله آخر پوشک نوزاد را باز کرده و باسن و اندام تناسلی او را بشویید(هنگام شستن نوزاد دختر، حتماً شستشو را از سمت جلو به عقب انجام دهید ). سپس سینه او را روی دست تان قرار دهید تا به حالت بادگلو زدن، به دست‌تان تکیه کند و پشتش را بشویید.

شستن در داخل وان یا لگن کوچک

هنگامی که تصمیم گرفته اید که نوزاد را در وان حمام کنید، ابتدا یادتان باشد حتی برای لحظه ای او را تنها رها نکنید. هر نوع لگنی انتخاب می کنید، هنگام استفاده از آن به کمرتان هم فکر کنید. قرار دادن لگن در ظرفشویی یا روی کابینت آشپزخانه، آسان تر از خم شدن بر روی آن در کف حمام است. در این مدل حمام کردن هم ابتدا دقت کنید که همه لوازم موردنیاز نوزاد آماده و در دسترس باشند. یک تشک نرم اسفنجی یا یک حوله را داخل لگن یا وان پهن کنید و ۵ تا ۷ سانتی متر آ ب گرم درون آن بریزید. ابتدا دمای آب را روی مچ یا آرنج خود آزمایش کنید که خیلی داغ نباشد. بخش عمده بدن نوزاد و تمام صورتش باید به طور کامل از آب بیرون باشد. با قرار دادن یک حوله کوچک روی شکم او و ریختن آب گرم روی آن، نوزاد را گرم نگه دارید.

 

مشاهده انواع وان حمام کودک در دیجی کالا

 

چگونه های پوسته های شوره مانند سر نوزاد را بشوییم؟

پوست سر نوزاد ممکن است پوسته های ضخیم زرد رنگی داشته باشد. می توانید بگذارید خودبخود بریزند یا برای رهایی از آنها از روش زیر استفاده کنید. چند ساعت قبل از حمام، پوست سر نوزاد را با روغن زیتون یا روغن بچه ماساژ دهید. در هنگام حمام کردن، با برس موی نوزاد یا مسواک نرم  همراه مقداری شامپوی ضد شوره نوزاد، پوسته ها را بشویید.

 

چگونه از رفتن آب در گوش نوزاد جلوگیری کنیم؟

یکی از روش های جلوگیری از رفتن آب در گوش نوزاد و رفتن شامپو در چشم او، استفاده از کلاه حمام است که می توانید سایز آن را با توجه به اندازه سر او تنظیم کنید.

دومین راه استفاده از گوش بندهای ضد آب است که بسیار متنوع بوده و می توانید هنگام حمام کردن، روی گوش هایش قرار دهید.

روش سوم که بسیاری از قدیمی ها  آن را به کار می بردند، استفاده از  پنبه آغشته به وازلین است. برای این کار پنبه ای را که متناسب با سایز قسمت بیرونی گوش نوزاد است، انتخاب کنید و آن را به طور کامل به وازلین مخصوص نوزادان آغشته کنید. سپس آن را داخل ورودی گوش قرار بدهید تا به طور کامل آن را بپوشاند.

 

زمان چیدن ناخن ها

گرفتن ناخن های نوزاد

از بین تمام کارهای مراقبتی از نوزاد، هیچ چیز بیشتر از گرفتن ناخن هایش سخت نیست. ابتدا باید صبر کنید تا بخوابد. در حالت خواب، دست ها به حالت بازتری قرار می گیرند. ناخن گیر را در یک دست تان بگیرید و با دست دیگرتان نوک انگشت را از کنار ناخن به سمت پایین بکشید. حالا دسترسی بهتری به ناخن پیدا می کنید. ابتدا تمام طول ناخن را به طور مستقیم بگیرید. اگر نگران گرفتن گوشه های تیز ناخن هستید، می توانید با سوهان ناخن آن ها را هم صاف کنید. اگر انگشت کمی آسیب دید، محل آن را فشار بدهید، خون خیلی زود بند می آید. می توانید کمی کرم آنتی بیوتیک نیز روی انگشت بمالید.

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ