۱۳ ویژگی ظاهری یک نوزاد تازه از راه رسیده

ویژگی های منحصر به فرد نوزادان تازه متولد شده

0 81

داشتن یک نوزاد همیشه برای پدر و مادرها مایه شگفتی است. چه برای کسانی که برای اولین بار این حس را تجربه می کنند و چه برای آنهایی که فرزند دوم یا سوم شان را به دنیا می آورند.

در اینجا به برخی از نکاتی که در هنگام تولد و یا پس از آن ممکن است توجه شما را به خود جلب کند یا در شما نگرانی به وجود آورد، اشاره خواهیم کرد، هم چنین به شما در شناخت نگرانی های سلامتی بالقوه در رابطه با نوزادتان کمک می کند. با استفاده از این نکات در می یابید چه زمانی به دنبال کمک پزشکی باشید و چه زمانی نگرانی هایتان را نادیده بگیرید.

  • به یاد داشته باشید که هیچ کتاب و مقاله ای جایگزین توصیه ها و مراقبت های ارائه شده از سوی پزشک نیست.

مشخصات ظاهری نوزاد:

هر نوزادی منحصر به فرد و فوق العاده است. تعجب نکنید اگر او شبیه به نوزادانی که در تبلیغات تلویزیون یا مجله ها وجود دارند نیست. او ممکن است چشمانی پف کرده، پوستی خشک و دارای جوش و یا یک لک قرمز بزرگ باشند. رنگ پوست او از صورتی تا سفید و از زرد تا سرخ طبیعی است، چون مشخصات خانوادگی و نژادی روی او تأثیر خواهد داشت. تا روز سوم نوزاد پسر ممکن است کمی زرد به نظر برسد. به این حالت یرقان یا زردی می گویند.

او ممکن است هنگام خواب، گاهی تکان بخورد، تنفسی ناهماهنگ و یا عطسه، سکسکه و گرفتگی ملایم بینی داشته باشد ، این ها علائم هشدار دهنده ای نیست، مگر اینکه پزشک خلاف آن را تشخیص داده باشد.

جوش ها و لکه های پوستی در نوزاد:

پوست نازک و حساس او به شکل معمولی به محیط جدید واکنش نشان می دهد. جوش های پراکنده، کوچک و یزرگ که ممکن است بخش های مختلف بدنش را درگیر کند، در او ظاهر می شود. این جوش ها نیازی به درمان ندارد. پوست می تواند رگه رگه و دارای جوش های بزرگ باشد. زمانی که رنگ صورت او پریده و پوستش رگه رگه باشد، درجه حرارت بدنش را اندازه بگیرید. اگر حرارت بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی بود، با پزشک تماس بگیرید.

نقاط سفید رنگ میلا

Milia

نقاط بزرگ و سفیدی که روی بینی ، اطراف بینی و یا چانه نوزاد به وجود می آید، “میلا” نام دارد. سعی نکنید آنها را با پماد یا محلول از بین ببرید، چون انجام دادن این کارها باعث ایجاد جوش یا زخم پوستی خواهد شد. میلا در نوزادان، به طور طبیعی به وجود آمده و ظرف چند هفته ناپدید می شود.

کاپوت روی سر

کاپوت، به برآمدگی نرم پوست روی سر نوزاد گفته می شود. این برآمدگی به دنبال تحت فشار قرار گرفتن سر نوزاد در رحم مادر و یا در زمان به دنیا آمدن به وجود می آید. کاپوت پس از چند روز اول زندگی، خودبخود ناپدید می شود.

سفالوهماتومی

به جمع شدن خون در بافت بالای سر نوزاد، گفته می شود. این مورد معمولاً همراه با کاپوت در رحم مادر به وجود می آید. تفاوت آن با کاپوت این است که تا مدت بیشتری دوام دارد، چون جذب دوباره این خون اضافی و برطرف شدن کبودی، یک ماه و نیم به طول می انجامد.

نشانه های نیش پشه و لکه های صورتی و قرمز

spot-on-newborn

این نشانه ها که معمولاً بر روی پلک، پیشانی، پشت گردن و گاهی نواحی دیگر بدن نوزاد دیده می شوند، به علت رگ های خونی نزدیک به سطح پوست هستند. این نشانه ها معمولاً تا اواخر ۲ سالگی کودک ناپدید می شوند.

پوشش کرادلی روی پوست سر

cradl

پوشش کرادلی یک حالت پینه زبر مانند است که روی پوست سر نوزاد رشد می کند. شانه کردن روزانه موهای او و حمام کردنش ۲ یا ۳ بار در هفته، ممکن است از بروز این پوشش جلوگیری کند.

کبودی صورت و لب ها

رنگ آبی ایجاد شده روی دست ها و پاها، نشان دهنده کبودی است. کبودی به علت کاهش جریان خون ایجاد می شود. با اینکه این حالت مکرراً در طی ساعت های اول زندگی نوزاد ایجاد می شود اما هرگز نباید اطراف صورت و لب ها آبی و کبود شود. کبودی این نواحی نشان دهنده یک مشکل جدی است و نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد.

سر و صورت

برخی از نوزادان دارای سر بزرگ و برخی دیگر، سر کوچک دارند. بعضی از آنها سر گِرد دارند و بعضی نیز در اثر فشار در روند قبل از تولد، دارای سر بیضی شکل هستند.

نقاط نرم روی سر

این مکان ها که “جاندانه” نام دارند، نقاطی هستند که می توانید نبض زیر پوست نوزاد را احساس کنید. بیشتر نوزادان ۲ جاندانه دارند، یکی در روی سرشان و دیگری در پشت سرشان. این ها در اصل مکان هایی هستند که استخوان جمجمه در این قسمت ها هنوز رشد نکرده است. در طی سال های اولیه زندگی، این قسمت ها به رشد خود ادامه می دهند. جاندانه پشت سر، ظرف مدت ۴ماه پس از تولد سفت می شود و محکم شدن جاندانه جلویی، تا یک سال و حتی بیشتر ممکن است طول بکشد. از لمس آرام این قسمت ها نترسید. آنها با یک غشای زخیم برای محافظت از جمجمه نوزاد پوشانده شده است.

رنگ چشم ها

baby-eyes

نوزادان با رنگ چشم نهایی خود به دنیا نمی آیند، چون رنگدانه های چشم به صورت خیلی کندی در چشم توزیع شده و رنگ چشم نوزاد را از ۶ تا ۱۲ماهگی شکل می دهند. نوزادان سفید پوست معمولاً صاحب چشمانی آبی و نژادهای دارای پوست های تیره تر، چشمانی قهوه ای دارند.

سفیدی چشم در نوزادان

به علت نازک بودن غشای اطراف پوست چشم، سفیده چشم نوزادان رگه هایی آبی رنگ دارند. زرد بودن سفیدی چشم، علامت زردی یا یرقان است.

کانال های اشکی

bloched-tear-duct

کانال های اشکی نوزاد کوچک بوده و در هنگام تولد کار نمی کنند. معمولاً نوزاد تا زمان ۱ تا ۳ماهگی، هنگام گریه کردن، اشکی تولید نمی کند.


  • ۱۴ واقعیت شگفت انگیز درباره نوزاد شما  را در این مقاله بخوانید.

حرکت ناهماهنگ چشم ها

حرکت ناهماهنگ چشم ها مسئله مشترکی در بسیاری از نوزادان است. ممکن است این طور به نظر برسد گه چشمان او به طور مستقل حرکت می کند. این حالت طبیعی است. هماهنگی حرکات چشم ها به مرور و همراه با رشد عصب ها و عضله های چشم صورت می گیرد. حرکت چشم ناهماهنگ، پس از ۳ یا ۴ماهگی از بین خواهد رفت.

بستن چشم ها در نوزاد

close-eyes

علاوه بر خواب آلودگی، عواملی مثل نور روشن، صداهای بلند، لمس پلک ها و مژه ها می تواند باعث شود که نوزاد چشم هایش را ببندد.

نقاط قرمز روشن در چشم نوزاد

یکی از پیامدهای تولد نوزاد ممکن است شکستن رگ های خونی کوچک در بخش سفید چشم او باشد که باعث ایجا نقاط قرمز رنگ می شود. این نقاط خونریزی “ساب کانجانکتیوال” نام دارد که به علت افزایش ناگهانی فشار در چشم در هنگام عبور نوزاد از کانال تولد ایجاد می شود. از آنجایی که خون ظرف ۷ تا ۱۰ روز جذب می شود، اطمینان داشته باشید که وجود این نقاط قرمز رنگ موقتی بوده و جای نگرانی نیست.

فاصله از چشمان نوزاد

distance-from-an-infant

نوزاد در فاصله ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر ی بهتر می تواند تمرکز کند. بهتر است فاصله شما از چشمان او به هنگام شیر دادن، یا صحبت با او، تا این اندازه باشد. نوزادان به حرکت ها، نور، الگوها و شکل ها توجه می کنند و پس از گذشت چند هفته اول، توانایی دیدن و توجه آنها به مرور بیشتر و بهتر خواهد شد.

  • اگر موارد دیگری در ارتباط با نوزاد خودتان و یا اطرافیان تان سراغ دارید، در بخش کامنت ها با بقیه خوانندگان نی نی مگ به اشتراک بگذارید.

 

 

 

  • منابع:

این مقاله گزیده ای از کتاب “راهنمای مراقبت از نوزاد ” – نشر متخصصان – ترجمه مریم قبادی است.

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ