۲۰ نکته که در تغذیه با شیر مادر باید بدانید

0 23

 

شاید اگر نوزادان حق انتخاب داشتند که چه غذایی را ترجیح می دهند، می گفتند: من غذایی را دوست دارم که پر از پروتئین، کربوهیدرات، چربی های مفید و ویتامین هایی است که مخصوص خود من و برای من تهیه شده است.

تغذیه با شیر مادر و فوایدی که برای نوزاد دارد، بر کسی پوشیده نیست. خیلی از مادران به بسیاری از این منافعی که شیردهی برای نوزاد دارد، آگاه هستند اما ممکن است از منافع بسیاری که شیردهی برای بدن خودشان به همراه می آورد، غافل باشند. علاوه بر این فواید، باعث تجربه خوشایند و لذتبخشی برای مادران خواهد شد. غیر از مواردی که مادران قادر به شیردهی نمی باشند، توصیه بسیاری از کارشناسان و پزشکان این است که همه مادران کودک خود را با این غذای مقوی و پر برکت سیراب کنند تا علاوه  بر منافعی که برای خودشان به دست می آورند، کودکانی سالم، قوی و باهوش داشته باشند.

  • در این مقاله شما را با نکاتی برای شیردهی بهتر آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید…

بسیاری از مادران از تغییر کردن اندازه سینه هایشان در شیردهی نگران می شوند، اما جای نگرانی نیست، چون پس از گذر از دوران شیردهی، پستان ها دوباره کوچک خواهند شد.

ممکن است در بین وعده های شیر دادن به کودک پستان ها کمی ترشح داشته باشند که بهتر است از پارچه های کتانی محافظ در سینه بند خود استفاده کنید، چون ترشحات شیر را جذب می کند، البته بهتر است از پیراهن های طرح دار و رنگارنگ استفاده کنید که لکه های شیر را کم تر نشان دهد.

اگر مقدار شیرتان کم است، باید ابتدا به تغذیه تان توجه کنید و ببینید آیا به اندازه کافی مایعات، آبمیوه های طبیعی و نوشیدنی ها مصرف می کنید یا نه. علاوه بر این اگر نوزاد به شکل راحت و مناسب در وضعیت شیر خوردن قرار بگیرد و در هر وعده شیر یک پستان را کاملاً بنوشد، شیر بیشتری ساخته خواهد شد.

برای پیشگیری از سفت شدن و انسداد مجراهای شیری پستان، بعد از هر بار شیردهی، آنها را به آرامی ماساژ داده تا شیر باقیمانده تخلیه شود. اگر سفتی و توده برطرف نشد، فاصله بین مجراهای شیردهی را کمتر کنید و از کمپرس گرم و سرد استفاده کنید. التهاب و تورم ایجاد شده معمولاً  با تغذیه خوب، استراحت و نوشیدن مایعات از بین خواهد رفت. اما اگر باز هم احساس ناراحتی داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

همیشه مراقب قرار گیری کودک در وضعیت مناسب شیر خوردن باشید تا  در هر وعده شیر پستان را تا انتها بمکد، پس از هر وعده بهتر است ادامه شیر را تخلیه کنید تا دچار مسدود شدن مجرا نشوید. سعی کنید به هر مقدار و هر زمانی که کودک مایل است، به او شیر دهید.

د ر پوزیشن های مختلف می توانید به کودک شیر دهید. در همه این وضعیت ها او را به طرف خود هدایت کنید.

۳ وضعیت مناسب برای شیردهی به کودک:

 

۱-پوزیشن فوتبالی

در این روش مادر به شکل مستقیم و بدون خمیدگی پشت نشسته و کودک در یک سمت بدنش قرار می گیرد. در طرف دیگر بدن مادر یک یا دو بالش قرار می گیرد، در این حال پاهای کودک روی بالش ها قرار گرفته و دست و بازوی مادر پشت کودک و روی بالش قرار می گیرد و با کف دستش سر نوزاد را نگه می دارد.

footballfeed

۲-پوزیشن گهواره ای

در این حالت مادر تمام قسمت های بدن نوزاد را به سمت خود می چرخاند و سر کودک روی دست مادر قرار گرفته و مادر دست دیگرش را  به حالت گهواره در کنار  دست دیگرش قرار می دهد.

cradlefeed

۳-پوزیشن درازکشیده

در این حالت مادر روی یک پهلو دراز کشیده و کودک را در حالی به خود نزدیک می کند که یک بالش در زیر بدن کودک قرار گرفته و یک بالش برای حمایت از او در پشتش قرار داده می شود. سر و بدن کودک را به طرف بدن خود چرخانده تا کودک بتواند شیر بخورد.

lying-down

مشاهده انواع بالش های شیردهی در دیجیکالا

 

تعداد سلول های تولید شیر به اندازه پستان ها بستگی ندارند، بلکه به میزان تقاضای کودک وابسته هستند. هرچه کودک شیر بیشتری بمکد، تولید شیر بیشتر خواهد شد.

برای تولید شیر بیشتر، باید آرامش داشته باشید. احساس اضطراب و تنش از تولید شیر جلوگیری می کند. سعی کنید در محیطی آرام و خلوت به کودک شیر بدهید. به موسیقی آرامبخش گوش دهید و وسایل غیر ضروری و آزاردهنده را از آنجا بیرون ببرید. برای شیر دادن آسان تر، پیراهن های گشاد و بدون دکمه بپوشید تا به آسانی و سرعت بیشتری حالت های شیردهی تان را تغییر داده و احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

یادتان باشد مادری که بیش از حد کار کرده و از پا درآمده است، به هیچکس و مخصوصاً به خودش و کودکش نمی تواند کمک کند، پس بیشتر استراحت کنید و حجم کارهای تان را کمتر کنید.

غذاهای با کیفیت و تازه بخورید

 گوشت های بهداشتی، میوه ها و سبزیجات سبز، آبمیوه های تازه و آب گوارا را فراموش نکنید. چربی ها، آرد سفید، شکر و غذاهای فرآوری شده را به مقدار کم استفاده کنید.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، به شیر خشک های مکمل و نیازی ندارند، اما اگر باز هم درباره مقدار آب و غذایی که کودک تان مصرف می کند نگرانید، به او شیر بیشتری بدهید.

در مدت زمان شیردهی، حداقل روزی ۸ لیوان مایعات و آبمیوه های تازه و رقیق بنوشید تا بتوانید شیر کافی برای نوزاد تهیه کنید.

بعد از دوره مرخصی و زمانی که باید به سر کار یا دانشگاه بروید، می توانید شیر خود را بدوشید تا فرد دیگری بتواند زمانی که در خانه نیستید، به کودک شیر دهد. در این حالت به یک شیر دوش ، ظرف مخصوص نگهداری شیر و یک شیشه شیر نیاز دارید. ظرف نگهداری شیر برای زمانی است که می خواهید شیر را به مدت طولانی نگه داری و حمل کنید. برای خروج راحت تر شیر می توانید از یک حوله یا پارچه گرمی که روی سینه ها قرار دهید استفاده کنید.

شیردوش

مشاهده انواع شیردوش در دیجیکالا

 

شیر مادر مایعی غیر پاستوریزه و تازه است که بهتر است به محض خروج استفاده شود. به این دلیل زمانی که شیر را می دوشید، باید آن را در بطری های ضدعفونی شده ذخیره کنید. قبل از دوشیدن شیر، دست های خود را به دقت بشویید تا شیر را با میکروب های موجود در دست آلوده نکنید.

شیشه شیر

مشاهده انواع شیشه شیر در دیجیکالا

 

شیردهی یک کار دوست داشتنی و صمیمانه است. بعضی از مادران از اینکه در مکان های عمومی به فرزندشان شیر بدهند، احساس خجالت و نگرانی می کنند. بهتر است این را بدانید که شما فرشته ای هستید که می توانید یکی از بهترین غذاهای مفید را برای کودک خود تأمین کنید. پس به این موهبت افتخار کنید.

تا قبل از ۶ تا ۹ ماهگی، می توانید او را فقط با شیر خودتان تغذیه کنید، اما از این زمان به بعد، نوزاد برای رشد به غذاهای دیگر هم نیاز دارد. از این به بعد در کنار شیر مادر، به او غذاهای کمکی بدهید.

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ