۳۵ نکته برای مراقبت از کودک ۶ ماهه تا یک ساله

0 45

 

کودکان در این سن بسیار بیشتر از ماه های قبل کنجکاو بوده و برای حرکت و امتحان کردن چیزهای تازه تلاش بسیاری می کنند.  آنها هر روز درحال یادگیری کارهای جدید هستند. شما به عنوان والدین شان بهتر است آنها را تشویق کنید تا چیزهای جدید را امتحان کنند و مستقل شده و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند.

در این مقاله با هم با ۳۵ نکته مهم و فوق کاربردی آشنا می شویم که میتواند ما را به یک پدر و مادر باتجربه و داناتری تبدیل کند:

 • اگر  قصد دادن فرنی به کودک دارید، ابتدا با پزشک مشورت کنید. درست است که از ۶ماهگی می توان به کودک غذای کمکی داد اما در نهایت شاید بهتر باشد قبل از هر تصمیم گیری جدید ابتدا پزشک را در جریان قرار دهید.
 • اگر سر پستانک یا شیشه شیر کودک به شکل چسبناک در آمده است، فوری آنها را تعویض کنید،  در صورت کهنه بودن سر شیشه شیر، مانع  نوشیدن راحت شیر شده و کودک را خسته و عصبانی می کند.  بهتر است پوشک، دستمال، پستانک و شیشه شیر او را به تعداد و یکجا بخرید تا بتوانید به سرعت جدیدها را جایگزین قبلی ها کنید.

pacifier

 • محیط خانه را از نظر ایمنی بررسی کنید. کودکان از زمانی که خزیدن را یاد می گیرند، خودشان را از زمین بالا کشیده و از طریق پایه های صندلی ممکن است روی دو پا ایستاده و به کناره های سفره روی میز، سیم های برق و تلفن دسترسی پیدا کند. در این سن کودک بسیار کنجکاو است و هر چه ببیند برداشته و به سمت دهانش می برد. وسایل ریز و کوچک را از دسترس او خارج کرده و نیز برای پریزهای برق محافظ قرار دهید، وسایل شیشه ای را از دسترس او دور نگه دارید. برای چراغ هایی که نزدیک به زمین قرار دارند، حفاظ ایمنی بگذارید، چون ممکن است کودک خودش را بالا کشیده و آنها را بگیرد.   شیر ورودی گاز را جدا کنید و هر  کاری که باعث ایمنی بیشتر می شود را انجام دهید.

 

مشاهده انواع محافظ پریز در دیجیکالا

 

 

 • به خاطر داشته باشید که کودک مانند یک دستگاه ضبط و ثبت بسیار پیشرفته، هر چیزی را که می شنود، خیلی خوب ضبط کرده و کلمات و حرف های شما را خیلی دقیق در زمانی دیگر برایتان پخش می کند.
 • زمانی که با کودک به خانه شخص دیگری می روید، یکی از اسباب بازی های مورد علاقه او را همراهتان ببرید. با این کار هنگامی که کودک کسل و بیقرار شود، می توانید آن وسیله را به او بدهید تا آرامش پیدا کند.

پستانک (فیدر) غذاخوری نوزاد

 • اگر قصد دادن دارو به او را دارید، می توانید از یک پستانک استفاده کنید، کودکان در این حالت تصور می کنند که در حال نوشیدن شیر از شیشه یا پستان مادر هستند و تفاوت زیادی را احساس نمی کنند. علاوه بر این می توانید غذای کمکی او و نیز میان وعده میوه اش را از طریق پستانک های مخصوص غذا خوردن به او بدهید.

مشاهده پستانک ( فیدر ) غذای کودک در دیجیکالا

 

 

 • برای اینکه اورا به حرکت کردن تشویق کنید، اسباب بازی های مورد علاقه اش را کمی دورتر قرار داده تا انگیزه او برای حرکت بیشتر شود.
 • به هر کجا می روید، همیشه یک قوطی پودر بچه همراهتان ببرید تا هنگام سوختگی، حساسیت، خارش و سرخی پوستش به سرعت بتوانید به او کمک کنید.

اگر برای دیدن تئاتر، کنسرت یا تماشای فیلم در سینما بلیط می خرید و قصد دارید کودکتان را همراهتان برید، ابتدا مطمئن شوید که مدت برنامه از ۳ دقیقه بیشتر نیست!

 

 • کمک های اولیه را در شرایطی که کودک چیزی قورت می دهد یا چیزی در گلویش بپرد یاد بگیرید تا در هنگام نیاز به سرعت بتوانید با آرامش به او و اطرافیان کمک کنید.
 • وقتی کودک در صندلی مخصوص غذاخوری اش قرار دارد، مقدار کمی آب در یک لیوان پلاستیکی ریخته و به او بدهید و او را تحت نظر قرار دهید. با این کار او با تمرین و آزمون و خطا، خیلی سریع نوشیدن از لیوان را یاد می گیرد.
 • کمی زمان بگذارید و جدول برنامه های او را در طی ۲۴ساعت شبانه روز بنویسید. آنها می توانند شامل خیس شدن و اجابت مزاج یا زمان های گرسنگی او باشند. می توانید موارد دیگری مثل زمان هایی که او ساکت و آرام است و یا زمان های بیداری و بازی کردن را به نوشته های تان اضافه کنید.این جدول را می توانید به یخچال یا دیواری که در دید مستقیم تان است، بچسبانید تا در طی زمان متوجه تغییرات او بشوید. با این کار هنگامی که او را به بزرگترها می سپارید، آنها می توانند از آن جدول برای نگهداری بهتر از کودک کمک بگیرند.

جدول برنامه های نوزاد

 • برای تغذیه کودک پس از تایید و نظر پزشک کودکتان، به جای استفاه از غذاهای تبلیغاتی و آماده، با جستجو در اینترنت می توانید به ترکیبات مفیدی از غذاهای مخصوص کودکان ۶ماهه، ۹ ماهه یا یکساله برسید، و یا همان غذاهایی که خودتان می خورید را  در مخلوط کن بریزید و نرم کنید و به کودک بدهید.

mix-homemade-foodیکی از شعارهای بچه ها: “انتظار نداشته باش از چیزی که خودت نمی خوری، من بخورم!”

 

 • اگر کودک با دیگران ارتباط برقرار نمی کند، برای اینکه او را از این عادت دور کنید، سعی کنید زمان بیشتری را برای ارتباطات و صرف وقت با دیگران برای او فراهم کنید. بدخلقی کودک به دلیل وابستگی بیش از حدش به شماست. علاوه بر این اگر نگران هستید که کودک شلوغ خود را نزد والدین تان بگذارید، یادتان باشد که کودکان با افراد دیگر بهتر از زمانی که با شما هستند رفتار می کنند و خوش اخلاق ترند.
 • هرگز کودک را با فردی که خیلی پیر، خیلی جوان یا خیلی نادان است تنها نگذارید.
 • برای اینکه کودک به اسباب بازی های جدیدش توجه و اشتیاق پیدا کند، زمانی که اسباب بازی جدیدی برایش می خرید و یا وسایل جدیدی را کادو می گیرد، اسباب بازی های قدیمی او را کنار بگذارید و آن را در زمانی دیگر دوباره بیرون بیاورید تا برای او تازگی داشته باشد و یا آن را به خیریه های محلی بدهید.
 • اگر کودک نیمه شب با گریه و فریاد راه بیندازد، اما چشم هایش را باز نکند، یا ممکن است حباب های گاز، دستگاه گوارش او را ناراحت کرده باشد و یا خواب دیده باشد.در این حال سعی کنید پشت او را ماساژ  داده و ضربه های آرامی بزنید تا گاز معده اش خارج شود و همزمان او را نوازش کنید و حرف های محبت آمیز به او بزنید. بدترین کار این است که فوری به او شیر بدهید. شیر خوردن شرایط را بدتر می کند.

put-baby-in-the-bed

اگر با کودک خود به مهمانی بروید یا در یک همایش شرکت کنید، بیشتر وقتتان را در اتاقی خلوت، پارک اطراف یا حیاط خواهید گذراند…

 • ممکن است کودک با اولین تاتی تاتی های خودش تعادلش را از دست بدهد و به میز یا وسایل دیگر برخورد کند و این مورد  ممکن است باعث شود که او در بلند شدن دوباره تردید کند. در این حال دوباره دستان او را بگیرید و او را همراه خود راه ببرید و برای حفظ امنیتش، این بار گوشه ها و لبه های تیز میز و وسایل را با اسفنج یا پارچه ای نرم بپوشانید.
 • اگر می خواهید کودک در آینده وارد اتاق خواب تان نشود و نخواهد کنارتان بخوابد، بهتر است از همین سن او را در اتاق خواب و یا تخت خودش بخوابانید. اگر نیمه شب بیدار شد، او را آرام کنید و دوباره به تخت برگردانید. او را عادت ندهید که برای خوابیدن مجدد به تخت شما بیاید.

اگر روز مهمی در پیش دارید و همه تلاش تان را به کار می گیرید که کودکتان را خوب و تمیز نگه دارید، بدانید که سریعاً به وضعیت قبلی خود برمیگردد.

 • بچه ها از بازی کردن با وسایل مربوط به مادرشان و باز کردن کیف او لذت می برند. پس بهتر است داروها یا ویتامین ها را در کیف خود قرار ندهید، حتی اگر آنها را با کلاهک محافظ پوشانده باشید.
 • اگر خانه تان تراس دارد و یا  داری نرده های با فاصله کم است، مطمئن شوید که فاصله بین نرده ها از ۱۰ سانتی متر بیشتر نباشد، گاهی سر کودک بین آنها گیر می کند و یا ممکن است از بین نرده ها رد شود و بیفتد. پس هرچه سریع تر محیط را امن کنید. حالا وقتش رسیده که روی درب کمدها، کشوها و قفسه ها قفل نصب کنید.

todler-walking

 • عشق به مطالعه، کتاب، نقاشی و بازی با معماها را در کودک ایجاد کنید. خواندن کتاب و یا کارهای هنری تان را به ساعات پس از خواب او موکول نکنید. در حضور او دقایقی را به خواندن و انجام کارهای هنری و کاردستی بپردازید و در همین حال کتابی را نیز به دستش بدهید تا با شما همراه شود. او را در مغازه های اسباب بازی فروشی و کتاب فروشی به گردش ببرید. او را به پارک برده و همراه او تنه یک درخت را لمس کنید و روی چمن های خشک غلت بزنید. او را به دریا ببرید و همراه با او ماسه های ساحل را لمس کنید.
 • اگر فرزند بزرگتری دارید که غذای فرزند کوچک تان را دوست ندارد، به هرکدام از آنها جداگانه غذا بدهید. آنها را در کنار هم ننشانید چون کودکان بزرگتر  سعی می کنند با رفتارها و حرف های خود، به او بفهمانند که این غذا طعم خوبی ندارد و چه چیزی را بخورد و چه چیزی را نخورد.
 • اگر کودک بیش از حد فعال شده است، قبل از اینکه او را به روانشناس نشان بدهید، شکر را از غذایش حذف کنید. بعضی آبمیوه ها  و غذاهای آماده، و یا نوشابه های مصنوعی تهیه شده از پودر میوه ها شکر زیادی دارند که باعث فعالیت زیاد می شود.

omit-sugar

 • در جاهایی که اسباب بازی در اختیار ندارید و کودک سر حال نیست، می توانید با حرکات خلاقانه او را سرگرم کنید مثلاً چشمک بزنید، ابروهایتان را بالا ببرید، با دهانتان صدا درآورید و شکلک های جالبی را از خود بسازید. در بیشتر موارد کودک خوشش می آید و لبخند می زند.
 • زمانی که در حیاط خانه، مسافرت و یا پارک یا جاهای تفریحی هستید، به او فرصت بازی کردن بدهید و نگران کثیف یا خیس شدن لباس هایش نباشید. می توانید چند دست لباس مخصوص بازی تهیه کنید و هنگام بازی تنش کنید.baby-playing-clothd
 • اگر او به اسباب بازی یا عروسک و یا پتوی خاصی خیلی علاقه دارد، بهتر است یکی دیگر درست شبیه به همان مورد تهیه کنید و آن را در خانه نگه دارید، چون در صورتی که اسباب بازی اصلی را در مکانی جا بگذارد و یا آن را گم کند، می توانید دومی را بیرون بیاورید و خودتان را نجات دهید.
 • اگر کودک به بعضی از داروهای موجود در خانه علاقه نشان می دهد، ممکن است دور از چشم شما آنها را پیدا کند و بخورد. پس بهتر است داروها را در مکانی دور از دسترس و در یک قفسه جدا قرار دهید.
 • حشرات باعث خوشحالی، ذوق و تعجب کودک می شوند. هرگز آنها را در برابر نگاه کودک نکشید بلکه آنها را با یک لیوان یکبار مصرف یا یک دستمال گرفته و خیلی آرام به حیاط یا داخل کوچه بفرستید و به کودک بگویید که او اشتباهاً به خانه شما آمده است و بهتر است به خانه خودش و پیش خانواده اش برود.
 • اگر می خواهید بعضی از وسایل خانه را بفروشید  و یا وسایلتان را برای اسباب کشی جمع کنید، حتماً کودک را به جای دیگری بفرستید چون اگر جلوی دید او بخواهید وسیله ای را از خانه بیرون ببرید و یا از هم باز کنید و به دست کارگرهای اسباب کشی بدهید، کودک گریه سر می دهد و می خواهد آن وسیله را نگه دارد و سرانجام مجبور می شوید همه وسایل را سر جای خود قرار دهید.

allergic-foods

 • برای جلوگیری از حساسیت کودک، بهتر است به او خوراکی های حساسیت زا مثل بادام زمینی، گوجه فرنگی، قارچ، عسل، تخم مرغ  و موارد دیگر را با نظر پزشک از خانه دور کنید. برخی کودکان به این نوع مواد حساسیت شدیدی در حد شُک نشان می دهند.
 • اگر قصد برگزاری یک جشن تولد را برای کودک یک ساله تان دارید و می خواهید که دوستان شما و فرزندان شان نیز شرکت کنند، به شکلی برنامه ریزی کنید که جشن در ساعت ۷ عصر به پایان برسد. نیازی به تدارک دیدن زیاد نیست. تنها چیزی که این مهمان های کوچک نیاز دارند، شادی و جشن تولد است.

برای یک کودک هیچ اسباب بازی یا وسیله ای به اندازه اسباب بازی یک بچه دیگر جالب نیست!

 

baby-love-insects

 • همراه کودک به تماشای طبیعت و محیط اطراف بروید. نخستین باری که او یک پرنده، پروانه، یک سگ یا گربه کوچک، یک مورچه یا حشره و یک گودال آبی را می بیند، واکنشی نشان می دهد که احساس می کنید شما هم این چیزها را برای نخستین بار است که می بینید. از این تجربه لذت ببرید و هنگام خواب برای او از مواردی که در طول روز دیده  است، قصه بگویید.
 • اگر کودک خوب غذا نمی خورد، غذایش را همراه با بازی به او بدهید. مثلاً همزمان با حرکت لقمه های غذا به دهانش، صدایی شبیه به سوت قطار یا صدای هواپیما درآورید.
 • اطمینان پیدا کنید که اسباب بازی هایش قطعات کوچک ندارد. چون ممکن است آنها را جدا کرده و به سمت دهانش ببرد.putting-key-in-teddy
 • در صورتی که دست کلید، طلا یا یکی از وسایل کوچک تان را گم کرده اید، تقریباً مطمئن باشید کودک آن را در جایی مخفی کرده است. مثلاً آن را در جیب زیپ دار خرس پشمالوی خود و یا در لباس بره زبل خود مخفی کرده است. او جای دقیق و مخفیگاه خود را به شما نشان نمی دهد. یکی از راه ها برای پیدا کردن این مخفیگاه کوچک این است که یکی از وسایل دیگر خود را جلوی دید او قرار دهید و دقت کنید که او آن را کجا مخفی می کند. با این کار به جایی هدایت می شوید که همه وسایل گم شده تان در آنجا مخفی شده اند.

 

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ