۹ بازی هیجان انگیز و جذاب برای دورهمی ها

0 20

 

۹ بازی هیجان انگیز و جذاب برای دورهمی ها

 

۱.بازی مشاعره:

می توانید این بازی را در گروه های ۲نفره تا چند نفره انجام دهید که با وجود داشتن یک کتاب حافظ در کنارتان، شاید بتوانید با اجازه افراد ابیاتی را از اشعار حافظ بخوانید. این بازی به این شکل است که شما باید با آخرین حرف از بیتی که نفر قبلی شما خوانده، بیتی بخوانید که با آن حرف شروع شود. البته یادتان باشد که شعر تکراری نباید بخوانید چون در این بازی اگر شخصی بیت تکراری بخواند و یا دو مصراعی که بی ارتباط به هم هستند در کنار هم بیاورد، باید بازی را ترک کند. افراد می توانند در لحن خواندن ابیات شعرشان به همدیگر کمک کنند. برای پیروزی در این بازی ادبی زیبا اگر به صورت گروهی بازی می کنید، با افرادی همراه شوید که در شعر و شاعری تبحر دارند.

مثال:

نفر اول: یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور               کلبه احزان شود روزی گلستان غم مخور

نفر دوم: روزها فکر من اینست و همه شب سخنم                 که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

 

۲.بازی نام های غیر تکراری:

در این بازی باید با حرف آخر یک اسم، اسم دیگری را شروع کنید. البته با توافق بقیه اعضا می توانید در کنار نام های افراد، به کار بردن اسم شهرها یا کشورها را نیز مانعی نداشته باشد. یادتان باشد که اسم های تکراری را نباید بگویید.

نفر اول: سارا             نفر دوم: ابوالفضل

۳.بازی دوز:

یکی از بازی های مهارتی نوستالژیک است که انجام آن روی کاغذ هنوز هم جذابیت های خودش را دارد و ساده ترین مدل آن دوز ۹خانه ای است. هر فرد یک طرح را برای کشیدن انتخاب می کند. مثلاً یک نفر علامت ضربدر و دیگری علامت دایره و یکی از افراد بازی را شروع می کند و هر کدام به نوبت شکل خودشان را داخل یکی از این خانه های خالی رسم می کند. کسی زودتر برنده می شود که یک ردیف افقی، عمودی و یا مورب را با شکل های خودش پر کند. به جای کشیدن طرح با خودکار، می توانیم از دو نوع مهره با دو رنگ مختلف و یا حبوبات کوچک مثل نخود، لوبیا، عدس و … استفاده کنیم.

برای افرادی که به دنبال بازی های فکری، معمایی و تست هوش و حافظه هستند، این بازی ها نیز پیشنهاد می شود: بازی هایی مثل پنتاگو، اتللو، دالون…

با کلیک بر روی این لینک می توانید به چنین بازی هایی دسترسی پیدا کنید، روش هر یک از آنها را مطالعه کنید و مدل مورد نظرتان را انتخاب و خریداری کنید.

۴.بازی حدس بزن یا اسم ـ پیشانی:

در این بازی یک نفر انتخاب می شود. بقیه افراد با همفکری یکدیگر کلمه ای را انتخاب کرده و آن را روی یک استیکر کاغذی نوشته و به پیشانی آن فرد می چسبانند. حالا او با سؤالاتی که می پرسد و راهنمایی هایی که از افراد دیگر دریافت می کند، باید کلمه روی پیشانی اش را حدس بزند. این بازی به بازی ۲۰سؤالی شباهت دارد با این تفاوت که در ۲۰سؤالی، فرد تنها ۲۰ سؤال می تواند بپرسد و اگر به بیست و یکمین سؤال برسد و هنوز کلمه را حدس نزند، بازی را می بازد.

یکی از بازی های فکری ای که مشابه بازی حدس بزن در  بازار وجود دارد، بازی “هد بند” است که می توانید آن را همراه با خانواده انجام دهید، کودکان ۴ سال به بالا از بازی کردن با کارت ها و هد بندهای جذاب لذت خواهند برد. در وبسایت قرن مهارت با یادگیری اصول بازی های فکری و اجرای آن با دوستان و اعضای خانواده، بر روی توانایی های ذهنی، ارتباطات اجتماعی و سرعت عمل خود سرمایه گذاری کنید.

۵.بازی فوتبال دستی:

فوتبال دستی را می توان به صورت ۲نفره یا ۴نفره انجام داد. در این بازی ۶میله بازی وجود دارد که هر تیمی میله های رنگ انتخابی اش را در دست می گیرد و هر نفر یک میله دروازه بان، یک میله مدافع با دو بازیکن و یک میله حمله با ۳ بازیکن در اختیار دارد. در مدل ۲نفره، هر یک از افراد یک رنگ را انتخاب کرده و با قرار دادن توپ در مرکز زمین، بازی شروع می شود. در مدل ۴نفره، بازیکنان ۲ به ۲ با یکدیگر هم تیمی می شوند. در هر تیم تقسیم وظایف با انتخاب دو نفر انجام می شود. مثلاً یک نفر تیم حمله است و دیگری وظیفه دفاع و دروازه بانی را به عهده دارد. در وبسایت قرن مهارت با یادگیری اصول بازی های جمعی با دوستان و اعضای خانواده، بر روی توانایی های فکری، جسمی، ارتباطات اجتماعی و سرعت عمل خود و عزیزان تان سرمایه گذاری کنید.

اگر فوتبال دستی قدیمی ای دارید، که سالهاست در انباری خاک می خورد، وقت آن رسیده که آن را به خانه بیاورید، دستی به سر و رویش بکشید و دوباره بازی با آن را از سر بگیرید. اگر هم به دنبال یک فوتبال دستی جدید می گردید، پیشنهاد ما به شما این است که هر چه زودتر یک مدل خوبش را به صورت آنلاین و بدون دردسر های خرید حضوری و حمل بار ، از لینک زیر خریداری کنید.

مشاهده بهترین مدل های فوتبال دستی در دیجی کالا

۶.بازی اسم ـ فامیل:

یکی از نوستالژی های دوران کودکی و یک بازی بسیار ساده و صمیمی و با حداقل امکانات، بازی “اسم ــ فامیل” است که هر چه تعداد افراد شرکت کننده در آن بیشتر باشد، مهیج تر و جذاب تر خواهد شد. ابتدا بر روی یک ورق کاغذ ستون هایی را می کشیم. سپس در بالای هر ستون تیترهایی مثل اسم، فامیل، میوه، غذا، رنگ، حیوان، اشیاء، شهر یا کشور می نویسیم و نوبتی یک حرف را انتخاب کرده و با گفتن کلمه شروع، افراد سریعاً شروع به نوشتن کلماتی می کنند که با آن حرف شروع می شوند و آنها را زیر ستون مربوطه اش می نویسند.  این بازی به صورت گروهی و یا فردی انجام می شود. در بازی گروهی یکی از افراد مسئول نوشتن می شود و اعضای دیگر با هم فکری یکدیگر او را در نوشتن یاری می کنند. در بازی فردی هر شخصی خودش همزمان در حین فکر کردن، کلماتی را که به ذهنش می رسد، روی کاغذ می نویسد. در امتیازدهی اگر کلمه ای که نوشته اید، افراد و گروه های دیگر به کار نبرده باشند، به شما ۱۰ امتیاز داده می شود و اگر حتی با یک نفر یا یک گروه مشابه باشد، ۵ امتیاز و اگر چیزی ننوشته باشید، امتیاز ۰ در نظر گرفته می شود. به محض اینکه نفر اول تمام خانه های یک سطر را پر کند، و اعلام نماید، بازی تمام شده و بقیه باید دست از نوشتن بردارند.

اگر می خواهید این بازی را به تنهایی انجام دهید، به کافه بازار بروید و عبارت اسم فامیل را جستجو کنید.

بازی اسم-فامیل را از کافه بازار دانلود کنید.

۷.بازی پانتومیم:

در این بازی مهارتی به ۲ گروه تقسیم می شوید. گروه شروع کننده با مشورت یکدیگر کلمه ای را انتخاب می کنند. سپس یک نفر از گروه دیگر داوطلب اول می شود. حالا کلمه انتخابی را به آن فرد می گویند. او باید با استفاده از حرکات پانتومیم و بدون حتی بیان یک صدا از دهانش، طوری برای آنها اجرا کند که آنها موفق به حدس زدن آن کلمه بشوند. هر فردی سؤالاتی می پرسد یا کلمه حدسی اش را می گوید که فرد انتخابی تنها با حرکات دست و سر به اعضای گروهش می فهماند که کلمه درست است یا نه. برای رقابت بیشتر و جذاب تر شدن بازی یک زمان مناسب را بین خودتان انتخاب کنید. مثلاً به طور میانگین ۲ یا ۳ دقیقه زمانهای مناسبی هستند. در وبسایت قرن مهارت با یادگیری اصول بازی های جمعی با دوستان و اعضای خانواده، بر روی توانایی های فکری و حرکتی، خلاقیت فردی، ارتباطات اجتماعی و سرعت عمل خود و عزیزان تان سرمایه گذاری کنید.

بازی پانتومیم و مشخصات آن را در دیجی کالا ببینید.

۸.بازی بله ـ خیر وارونه:

این یک بازی تمرکزی است. یک نفر از هر گروه به عنوان سؤال کننده داوطلب می شود و سؤالاتی را با طراحی اعضای دیگر نوشته و یا به تنهایی بصورت فی البداهه از یکی از اعضای گروه رقیب می پرسد. جواب سؤالات کاملاً واضح و کوتاه است و او باید در جواب به شکل وارونه پاسخ دهد. مثلاً اگر از او بپرسد: “خورشید از مغرب طلوع می کند؟” و او باید سریعاً در پاسخ بگوید:”بله” و یا بپرسد:”مار نوعی خزنده است؟” و او باید در جواب بگوید: “نه”. این بازی نیاز به سرعت عمل و تمرکز بالایی دارد و البته جذابیت آن در دستپاچگی افراد و پاسخ های خنده دار است.

 

۹.انواع بازی های فکری جعبه ای:

امروزه تنوع و تعداد انواع بازی های فکری جعبه ای با اسامی فوق العاده خاص و جالب افزایش پیدا کرده است و شرکت های مختلف با افراد خلاق و متخصص هر روزه بازی های متنوع و جذابی را روانه بازار می کنند.

اکثر این بازی ها معمولاً برای افراد ۴سال به بالا و در گروه های ۲نفره، ۴نفره و یا بیشتر طراحی شده اند و با گرافیکی زیبا بر روی جعبه و توضیحاتی درباره روش انجام بازی، محتویات داخلی جعبه مثل تعداد کارت ها، مهره ها، سکه ها، استوانه ها، تعداد تاس ها و یا هرچیز به کار رفته در هر نوع از مدل های آنها در پشت جعبه، شما را در یادگیری اولیه اصول بازی یاری می کند. این بازی ها مهارت های بسیاری را نشانه می گیرند و بسیاری از این بازی ها برای تقویت حافظه مفید هستند، تمرکز و دقت را افزایش می دهند، بسیاری از آنها در یادگیری هوش مالی به افراد کمک می کنند، مهارت های اجتماعی و تفکر استراتژیک، مهارت های ظریف، اعتماد به نفس، مهارت های حرکتی، برانگیختن حواس و خلاقیت را در افراد بالا می برند و به ایجاد هر چه بیشتر شور و نشاط در افراد کمک می کنند. بازیکنان در عین حال با مشارکت با افراد دیگر، صبر و بردباری را یاد گرفته و به موازات آن تحمل شکست را یاد می گیرند. در وبسایت قرن مهارت با یادگیری اصول بازی های فکری و اجرای آن با دوستان و اعضای خانواده، بر روی توانایی های ذهنی، ارتباطات اجتماعی و سرعت عمل خود سرمایه گذاری کنید.

امیدواریم با خواندن این مقاله به اهمیت شناخت بازی های دورهمی پی برده باشید و این مقاله قرن مهارت شما و عزیزان تان را در انتخاب بهترین مدل بازی یاری کرده باشد. در لینک زیر با بسیاری از این بازی ها آشنا خواهید شد و همچنین می توانید بازی مورد علاقه خود را انتخاب و خریداری کنید.

 

مشاهده انواع محصولات بهداشتی برای کودک در دیجی کالا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ